Toplam kalite yönetiminin kamu yönetimine uygulanabilirliği
Possibility of appzyinf quality management principles in goverment
  1. Tez No: 63820
  2. Yazar: AHMET MAŞLAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II ÖZET Gerek kamu ve gerekse özel sektör örgütlerinde, örgütlenme ve hizmet verme biçimi anlayışının sorgulanması, yeniden yapılanmaya gidilmesi günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Kamu örgütleri sorunlar yumağından bir türlü kurtulamamaktadır. Bu sorunların giderilmesi ve sağlıklı işleyen bir yapının oluşturulması için çağdaş yönetim yaklaşımlarını uygulamak sürekli olarak gündemdedir. Toplam kalite yönetimi yaklaşımının temelinde daha iyiyi arama süreci yer alır. Toplam kalite yönetimi (TKY), müşteri beklentilerini herşeyin üzerinde tutan ve müşteri tarafından tanımlanan kaliteyi, tüm faaliyetlerin yürütülmesi sırasında ürün ve hizmet bünyesinde oluşturan bir yönetim biçimidir. Dinamik pazarlarda, yıkıcı rekabetin karşısında ayakta kalabilmek ancak bu anlayışı benimsenmekle mümkün olmaktadır. Çağdaş kamu yönetiminde sorunların çözümü, demokratikleşme ve küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak kitlelerin değişen kamu hizmeti tercihlerini iyi analiz edebilme ve bu yönde sistematik yaklaşımlar geliştirebilmeye bağlıdır. TKY felsefesi ve ilkeleri de, bu konuda çok büyük kolaylıklar sağlayabilecek, verimliliğin ve etkinliğin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan yaklaşımdır.Bu sebeble, bu tezde toplam kalite yönetiminin, kamu yönetimine uygulanabilrliliği incelenmiş ve dünyada ki uygulamalarına değinilmiştir. Bu sebeple, bu tezde, 'Toplam Kalite Yönetiminin Kamu Yönetimine Uygulanabilirliği " incelenmiştir. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, kapsamı, amaçlan, kullanılan yöntemler ve planı yer almaktadır. Birinci bölümde TKY'nin gelişimi üzerinde durulmakta, ilkeleri ve felsefesinden bahsedilmektedir.Hi İkinci bölümde kamu hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilmesi için gerekli olan şartlardan sozedümektedir. Ayrıca uygulamaya dönük bir model oluşturulmakta veTKY nin kamu sektöründeki uygulamasının örnekleri verilmektedir. Üçüncü bölümde ise konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmakta ve TKY nin kamu yönetimine uygulanmasına yönelik önerilere yer verilmiştir. TKY'nin kamu hizmeti veren kuruluşlarda da uygulanabilir olduğu; ancak kamu hizmetlerinin ve kamu hizmeti veren kuruluşların farklılıklarının gözönünde tutulması gerektiği; ve buna dayalı bir TKY modeli oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Today, both public and private sectors are questioning the philosophy of organization and product of services design in order to respond to valid customer demands. Nowadays, quality and productivity improvement is the most important problem all over the world, especially in Turkey, where public sector could not solve its own problems at all. To improve the quality and productivity of public services, new management practices must be integrated with custom-driven measures of quality. Philosophy of Total Quality Management (TQM) which is a never-ending cycle of improvement obliges to the process. Faced with international competition, customer dissatisfaction and shrinking world markets for goods, implementation the TQM approach is the only way to raise the level of quality and productivity. TQM concepts and techniques now exist, which reserve a public managers ability to reward truly extraordinary individual performance; yet enhance the capacity for individual agencywide operation, customer service and continuous improvement. As a result of both democracy and globalization, modern public administration needs to develop new analytical customer approches, to achieve that TQM philosophy and principles could be effective. In this belief, this thesis is on the“Possibility of Applying Total Quality Managment Principles in Government”. This thesis consists of three part. The introduction, two chapters and a final. At the introduction part, the thesis discusses the current management processes and the theme of the new management approaches. Following that, first section defines the concepts origins and philosophy of TQM The second section describes how TQM principles and techniques apply to the public sector and the current implementation of TQM in the world is discussed and a new model of implementation of TQM in Turkish public sector is formed. Third section discusses the results and suggestions are given. In the conclusion, the thesis comes to the point that TQM could be applied to public sector. At this point, it must be kept on mind that the differences in public services will affect the Implematation of TQM