Pankreas kanserinde yeni sentezlenen PT(11) sakkarinat kompleksi kimyasal bileşiğinin, antikanser etkinliğinin araştırılması
PT(II ) saccarinate new in synthesis in pancreas cancercomplex chemical compound, anticancer effectiveness investigation
- Tez No: 638229
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pankreas kanseri genellikle hastalığın son evrelerinde belirti veren sinsi bir hastalıktır. Bununla birlikte günümüzün en ölümcül 4. kanser türü olarak bilinmektedir. Kemoterapi tedavisi sonrasında hücrelerin kazandığı direnç kanser ölümlerinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu sebeple, birçok kanser türünün yanı sıra, pankreas kanseri tedavisine yönelik yeni ilaç ve tedavi stratejileri bulmak amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Sakkarin türevli bileşiklerin kanser tedavisinde umut verici etkilerinden dolayı geliştirilerek ilaç olarak kullanılabilir olması ön görülmektedir. Tatlandırıcı olarak kullanılmakta olan sakkarin (sacH), yapısındaki birden fazla verici ucuyla çok yönlü ve ilginç bir liganttır. Dolayısıyla bu tez çalışmasında, yeni sentezlenen sakkarin türevli bir bileşiğin (MP2) insan pankreas kanseri hücre hattı (Panc1) üzerine sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Sakkarin türevli bileşiğin hücre canlılığı üzerine etkileri SRB canlılık testi ile incelenmiştir. MP2 bileşiğinin belirlenen dozlarındaki hücre ölüm mekanizmasının belirlenmesi için akım sitometrisi kullanılmıştır. Sonuç olarak, yeni sentezlenen sakkarin türevli bileşiğin Panc1 hücre hattında hücre ölümünü tetiklediği bulunmuştur. MP2 bileşiğinin pankreas kanserinde tedavi seçeneği olabileceği öngörüsüyle farklı deneylerin yapılması ve farklı kanser türleri üzerinde de in vitro deneylerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is an insidious disease that usually presents in the late stages of the disease. However, it is known as the 4th deadliest cancer type today. Cell resistance gained after chemotherapy treatment is one of the main causes of cancer deaths. Therefore, many studies have been conducted to find new drugs and treatment strategies for pancreatic cancer treatment as well as many types of cancer. It is envisaged that saccharin derived compounds can be developed and used as medicines due to their promising effects in cancer treatment. Saccharin (sacH), used as a sweetener, is a versatile and interesting ligand with multiple donor tips in its structure. Therefore, in this thesis study, the cytotoxic effect of a newly synthesized saccharin derived compound (MP2) on human pancreatic cancer cell line (Panc1) was investigated. The effects of saccharin-derived compound on cell viability were investigated by SRB viability test. Flow cytometry was used to determine the cell death mechanism at the determined doses of the MP2 compound. As a result, the newly synthesized saccharin derived compound was found to trigger cell death in the Panc1 cell line. It was concluded that different experiments should be performed and in vitro experiments should be performed on different types of cancer with the assumption that MP2 may be a treatment option in pancreatic cancer