Abdominal ve torakal aort anevrizmalarında hibrid girişimler
Hybrid procedures in abdominal and thoracic aorta aneurysms
- Tez No: 638230
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada kompleks torakal ve abdominal aorta anevrizmalarında uygulanan hibrit tedavi tekniklerini göstermek ve bu tedavi yöntemlerinin sonuçlarını, komplikasyonlarını ve alternatiflerini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışma 2013-2018 yılları arasında Radyoloji ABD Girişimsel Radyoloji Bilim Dalında torakal ve abdominal aorta anevrizması nedeniyle stent greft uygulanan hastalardan Kalp Damar Cerrahisi ABD birlikteliği ile hibrid olarak tedavi edilen 15 hastadan oluşmaktadır. Tüm hastalara Kalp-Damar Cerrahisi tarafından debranching operasyonu uygulanmış olup, debranching sonrasında Radyoloji ABD Anjiyo ünitesinde stent-greft yerleştirme işlemi yapılmıştır. Hastaların kalp damar cerrahisinde tutulan dosyaları ve epikriz formları İstanbul Tıp Fakültesi PACS arşiv sistemi değerlendirilerek çalışmamız şekillendirilmiştir. Bulgular: Hastaların % 86,6(13)'sı erkektir. Yaş ortalamaları 71,6±13,3'dür. Hastaların %6,6'sında medikal hastalık bulunmamaktadır. Hastaların %40'ında torakoabdominal aorta anevrizma ve %13,3'ünde torakoabdominal aorta anevrizmanın endovasküler tedavi sonrası Tip 1a endoleak endikasyonu bulunmaktadır. Hastaların %86,6'sına TEVAR ve %13,3'üne TEVAR-EVAR endovasküler teknikleri uygulanmıştır. Hastaların işlem başarısı durumları değerlendirildiğinde sadece %20'sinde Tip 1a endoleak izlenmiştir. Hastaların 30 günlük ve 1 yıllık mortalite durumları değerlendirildiğinde sırasıyla %13,3 ve %33,3 oranında mortalite saptanmıştır. Hastaların %66,6'sında komplikasyon saptanmamıştır. Sonuçlar: Hibrit yöntemler anevrizma tedavisinde diğer yöntemlerin dezavantajlarını minimize etmektedir. Büyük insizyonlardan kaçınma, torakotomiden kaçınma ve özellikle torakal aorta cerrahisinde uygulanan aortik klempaj prosedürlerininin uygulanmaması morbidite ve mortaliteyi düşürmektedir. Kritik viseral ya da serebral damarlarının perfüzyonunun debranching cerrahileri ile sağlanması endovasküler olarak stent-greft implantasyonu yapılabilecek aorta zonlarını artmıştır. Bu nedenlerden dolayı kompleks aorta anevrizmalarında hibrit tedavi yöntemleri iyi bir alternatif olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to show hybrid treatment techniques used in complex thoracic and abdominal aortic aneurysms and to show the results, complications and alternatives of these treatment methods. Material and methods: The study consisted of 15 patients who were treated hybridly with the collaboration of Cardiovascular Surgery Department who underwent stent graft implanation due to thoracic and abdominal aortic aneurysm in Department of Radiology-Interventional Radiology Section between 2013-2018. Debranching operation was performed to all patients by Cardiovascular Surgery and after debranching , stent-graft placement was performed in the Interventional Radiology Section-Angiography Unit. Patient's medical records kept in the cardiovascular surgery and Istanbul Medical Faculty PACS archive system has been used to evaluate the details of hybrid procedures. Results: 86.6% of the patients are male. Their average age is 71.6 ± 13.3. There is no medical disease in 6.6% of the patients. Indications were found in 40% of patients as thoracoabdominal aorta aneurysm and in 13.3% of patients as developing type 1b endoleak after endovascularly treated thoracoabdominal aneurysm. TEVAR was applied to 86.6% of the patients. TEVAR-EVAR endovascular techniques were applied to 13.3% of the patients. When the intervention outcome states of the patients were evaluated, only in 20% of patients type 1a endoleak was found. 30-day and 1-year mortalities of the patients were evaluated, the presence of 13.3% and 33.3% mortality was determined, respectively. No complication was detected in 66.6% of the patients. Conclusions: Hybrid methods minimize the disadvantages of the other methods in the treatment of aneurysm. Avoidance to perform aortic clamping procedures with large incisions, eliminating the thoracotomy necessity reduces morbidity and mortality. Providing perfusion of critical visceral or cerebral vessels with debranching surgeries has expanded the aortic landing zones that are suitable for graft implantation. For these reasons, hybrid treatment methods are seen as a good alternative in complex aortic aneurysms.