Suçun manevi unsuru olarak amaç ve saik
Purpose and motive as mens rea
- Tez No: 638240
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç ve saikin suçun manevi unsurları içerisindeki yeri tartışmalara sebep olan bir konudur. Amaç ve saikin suç genel teorisindeki yerinin belirlenmesi bu kavramların kastla olan ilişkilerinin açıklanabilmesi açısından önem taşımaktadır. Tezimizin ilk bölümünde, bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla öncelikle suçun manevi unsurları ve kast kavramları açıklanmıştır. Ardından amaç ve saik kavramları açıklanmış ve bu kavramların birbirleriyle ve kastla olan ilişkisi incelenmiştir. Amaç ve kast ilişkisi kapsamında kastın yoğunluğu kavramı değerlendirmeye alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Türk Ceza Kanunu'nda amaç veya saik unsuruna yer verilmiş suç tiplerinden en sıklıkla karşılaşılanları incelenmiş ve böylelikle amaç ve saik kavramlarının ne şekilde anlaşılması gerektiği ve suç tanımında bu unsurlara yer verilmesinin suçun oluşumu üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Buna ek olarak çok failli suçlar ve amaç unsuruyla olan ilişkisi de irdelenmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of purpose and motive in the mens rea is a controversial issue. Determining the place of purpose and motive in the general theory of crime is important in terms of explaining the relationship of these concepts with intention. In the first part of our work, in order to understand this relationship better, the mens rea elements of crime and intention concepts are explained. Then, the concepts of purpose and motive were explained and the relationship of these concepts with each other and with intention was examined. Within the scope of purpose and intention relationship, the concept of intensity of intention has been evaluated. In the second part of our work, the most frequently encountered types of crimes that have included the purpose or motive element in the Turkish Penal Code are examined and thus, how the concepts of purpose and motive should be understood and the effect of including these elements in the definition of the crime on the formation of the crime are examined. In addition to this, crimes with multiple perpetrators and its relationship with the motive element were also examined and explained.