Suçun manevi unsurları bakımından Türk ve Irak Ceza Kanunlarının felsefesi
The philosophy of Iraqi and Turkish legislator in the scope of determining the mental elements of crime
- Tez No: 662025
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Fail ile fiili arasında psişik bağ olarak nitelendirilen manevi unsur suç teorisi içinde son derece önemli bir yere sahiptir. Zira, ceza sorumluluğunun sübjektifliği bir suçun oluşabilmesi için manevi unsurunun bulunmasını gerektirir. Söz konusu bu psişik bağın adlandırılması ve muhtevası ile ilgili hem teoride hem de uygulamada pek çok farklı fikirler ileri sürülmüştür. Ancak, suçun manevi unsuruna ilişkin gerek teoride gerekirse tatbikatta pek çok tartışmalı husus bulunmaktadır. Ancak, bunların çözümüyle ilgili çok az araştırma yapılmıştır. Bu sorunların tarif edilmesi ve belirlenmesi yapılacak yeni araştırmalar bakımından son derece önemi haizdir; nitekim bu tez ile amaçlanan hususlardan biri de budur. Çalışmamız üç ana bölüm üzerine kurulmuştur. Birinci bölümde manevi unsurun mahiyeti ve benzeri kurumlarla bilhassa kusurla ilişkisi ve suçun manevi unsuru yapısında saik ve amaç, ele alınmıştır. İkinci bölümde de kast teorisi başlığı adı altında, kast kavramı, kastın suç sistematiği içindeki pozisyonu, kastı açıklayan teoriler, kastın unsurları ve kapsamı ve kastın çeşitleri, incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise taksir teorisi adı altında, taksir kavramı ve tanımı, taksirin yapısı ve suç sistematiği içindeki pozisyonu, taksirden doğan cezai sorumluluğun tarihsel gelişimi, taksirin hukuki esasını açıklayan teoriler taksirin unsurları ve taksirli suçta hukuka aykırılık unsuru meselesi, taksirle işlenen fiilden dolayı kusurluluk, taksirli hareketlerin birleşmesi ve sorumluluk, taksirin çeşitleri ve taksirli suç nedeniyle failin kişisel ve ailevi durumu itibarıyla mağdur olması, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The spiritual (mental, moral) element, which describes the psychic bond between the perpetrator and the criminal conduct (actus reus), has an extremely important place in crime theory. Because, the subjectivity of criminal responsibility requires having a moral element in order for a crime to occur. Many different ideas have been put forward regarding the naming and content of this psychic bond, both in theory and in practice. However, although there are many controversial issues regarding the moral element of the crime, both in practice and in theory, little research has been done on their solution. The definition and determination of these problems are extremely important in terms of new researches. As a matter of fact, this is one of the points aimed with this study. Our study consists of three main parts. In the first chapter, the nature of the spiritual (moral) element and its relationship with similar institutions, especially its relation with culpability (guilty mind), the relationship between accident and coincidence and the spiritual element, and the motive role in the spiritual (mental) element of the crime are discussed. In the second chapter, under the title of criminal intent (mens rea) theory, the concept of criminal intent, the position of criminal intent in criminal systematics, theories explaining criminal intent, elements of criminal intent, its scope and types of criminal intent are examined. In the third part, under the name of negligence theory, the concept and definition of negligence, the structure of negligence and its position within the criminal systematic, the historical development of criminal liability arising from negligence, the theories explaining the legal basis of negligence, the elements of negligence and the issue of illegality in negligent crime, culpability (imperfection) due to the act committed by negligence, The combination of negligent acts and responsibility, types of negligence, and the perpetrator's personal and familial victimization due to negligent crime are examined.