Yemen-Sana'adaki kadınların rahim ağzi kanseri ve bunlardan korunma yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Information, attitudes and behaviors of women in Yemen-Sanaa about cervical cancer and prevention methods
  1. Tez No: 638242
  2. Yazar: BOSHRA SASAAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırma Yemen'in başkenti olan Sana'daki kadınların rahim ağzı kanseri hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarını, önleme yöntemleri ve insan papilloma virüsü hakkındaki bilgilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu olgu-kontrol çalışma, Sana'da beş büyük hastanede rasgele seçilen 400 kadın arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testler kullanılmış ve gruplar arasında farklılık ki-kare, ANOVA ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The research was conducted to determine the knowledge, attitudes and practices of women in Sanaa, which is the capital of Yemen, about cervical cancer, prevention methods and human papilloma virus. Materials and Methods: This case-control study was conducted among 400 randomly selected women in five large hospitals in Sanaa. The data showed normal distribution using parametric tests.