Güzel sanatların piyano ve resim dallarıyla uğraşan bireylerin el fonksiyonları, hafif dokunma duyusu, iki nokta ayrımı duyusu ve vibrasyon duyusu değerlendirilmesi
Evaluation of hand functions, light touch sense, TWO point difference sense and vibration sense of individuals who have beached with piano and drawing branches of fine arts
- Tez No: 638243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN SAYACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, piyano çalan ve resim yapan bireyler ile güzel sanatların hiçbir dalıyla uğraşmayan sağlıklı sedanter bireylerin el fonksiyonları ve el duyusunu değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, otuz beş piyano çalan ve otuz beş resim yapan birey ile güzel sanatların hiçbir dalıyla uğraşmayan otuz beş sağlıklı sedanter birey olmak üzere toplam 105 birey dahil edildi. Kişilerin demografik bilgileri (boy, kilo, dominant taraf, sigara/alkol, kullanım miktarı, vb.) kaydedildikten sonra el kavrama kuvveti Jamar el dinamometresi ile, parmak kavrama kuvveti pinchmetre ile, el becerisi Minnesota el beceri testi kiti ile, el reaksiyon hızı Nelson el reaksiyon hız testi ile, hafif dokunma duyusu Semmes Weinstein monofilament kiti ile, iki nokta ayrımı duyusu esteziyometre yardımı ile ve vibrasyon duyusu diyapazon yardımı ile değerlendirildi. Piyano çalan bireyler ile resim yapan bireyler ve kontrol grubu arasında el kavrama kuvveti, parmak kavrama kuvveti, el becerisi, el reaksiyon hızı ve hafif dokunma duyusu testlerinde anlamlı fark görüldü (p0.05). Yine sonuçlardan elde ettiğimiz verilere göre el kavrama kuvveti ile parmak kavrama kuvveti arasında pozitif yönde bir ilişki vardı. El fonksiyonlarının fazla kullanıldığı müzik, resim gibi alanlarda fizyoterapist ile yürütülecek amaca yönelik çalışmaların bireylerin başarılarına pozitif etkileri ve olası sakatlıkları önleme sebebiyle ortak çalışma alanları oluşturulabilir. Güzel sanatlar içinde el fonksiyonlarının fazla kullanıldığı branşların dahil edildiği daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate hand functions and hand sense of individuals playing piano and painting and healthy sedentary individuals who do not deal with any branch of fine arts. A total of 105 individuals were included in the study, including thirty-five piano-playing individuals and thirty-five paintings and thirty-five healthy sedentary individuals who did not deal with any branch of fine arts. Hand grip force with Jamar hand dynamometer, finger grip force with pinchmeter, hand skill with Minnesota hand skill test kit, hand reaction speed Nelson hand reaction speed test, light touch sensation was evaluated with Semmes Weinstein monofilament kit, two point separation sensation with the help of esthiometer and vibration sensation with the aid of diapason. A significant difference was observed in hand grip strength, finger grip strength, dexterity, hand reaction speed, and light touch sense tests between individuals playing piano and painting, and healthy sedentary individuals (p 0.05). Again, according to the data we obtained from the results, there was a positive relationship between hand grip force and finger force. Joint work areas can be created due to the positive effects of the purposeful studies to be carried out with the physiotherapist in areas such as music and painting where hand functions are used excessively and preventing possible injuries. There is a need for more studies in branches of fine arts where hand functions are used more.