Mitlerin iletişimsel gücü: Yeniden üretilen ve yaşayan mitoslar
Communicative power of myths: Re-produced and living mythos
- Tez No: 638255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HALE BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlunun bilimsel bulgular ışığında tarih sahnesindeki varoluşu toplumbilimsel açıdan ele alındığında avcı toplayıcı zamandan itibaren kendini var etme mücadelesi kadar kendini ve yaşadığı topluluğu anlamlandırma mücadelesi verdiği görülmektedir. Doğadaki diğer tüm canlılardan farklı olarak ürettiği bilgiyi inşa edebilen insan elde ettiği tecrübeleri kendinden sonraki kuşaklara aktarabilmek için hikâye ve öykü kavramını yaratmış, bu şekilde yaşamı yönetilebilir ve doğayla kontrol edilebilir bir ilişki sürmeye çalışmıştır. Zaman içerisinde bu kavramlar kültür olgusunu yaratmış bu hikayeler bir kontrol mekanizması olarak mitlere ve kadim anlatılara evrilmiştir. Günümüz kitle iletişim araçlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu anlatıların hem amaç ve hem içerik olarak medyanın ve kitle iletişiminin temelinde hala barındığı gözlemlenmiştir. Medyanın temel işlevlerinde kontrol, bilgilendirme, meşruiyet oluşturma ve belli başlı davranış kalıpları oluşturduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, Carl Gustav Jung'un Arketipler Kuramı, Temsil Kavramı ve Hikâye Anlatıcılığı gibi çalışmaları kuramsal dayanak olarak belirlemiştir. Çalışmada nitel içerik analizi metodu kullanılmış, anlatıların ve mitlerin hem kültürel hem de içerik oluşumu bakımından kadim anlatılar, mitler ve mitlerin yeniden dönüşümü kapsamında evreni temsil eden örneklemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the existence of humans in the history scene in the light of scientific findings, from the sociological point of view, it is seen that the predator struggles to make sense of himself and the community he lives in as well as the struggle for self-existence. Unlike all other creatures in nature, the human being, who can build the information he has produced, has created the concept of the story in order to transfer his experiences to the next generations, and in this way he tried to maintain a manageable and controllable relationship with life. Over time, these concepts have created the phenomenon of culture, and these stories have evolved into myths and ancient narratives as a control mechanism. When we consider today's mass media, it is observed that these narratives are still on the basis of the media and mass communication both in terms of purpose and content. It has been observed that the basic functions of the media form control, informing, legitimacy and certain behavior patterns. In this study; Theories like Carl Gustav Jung's Archetypes Theory, Concept of Representation and Storytelling have been determined as theoretical basis. Qualitative content analysis method was used in the study, and samples that represent the universe in the context of ancient narratives, myths and myths recycling in terms of both cultural and content formation.