Liderlik göstergesi olarak üniformaların oluşturduğu mitlerin sanat pratiklerine yansıması
The reflection of the myhts created by the uniforms as a leadership indicator on art practices
  1. Tez No: 920910
  2. Yazar: İREM AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez, askeri üniformaları liderlik göstergesi olarak işlev gören bir giysi türü olarak ele almaktadır. Askeri üniformalar, ayırt edici tasarım özellikleri, sembolleri ve aksesuarları ile belirli algılar uyandırmakta ve giyen kişi hakkında çeşitli çıkarımlarda bulunulmasını sağlamaktadır. Askeri üniformaların güçlü iletişimsel işlevleri, onları ilgi çekici bir çalışma konusu haline getirmektedir. Özellikle karizmatik siyasi liderler üniformanın iletişimsel gücünü arttırarak anlamların nasıl inşa edildiğini ve algılandığını incelemek için verimli bir bağlam sunmaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında askeri üniforma giyen karizmatik siyasi liderlerin üniforma aracılığıyla ilettiği mesaj ve mitleri ortaya çıkarmak ve bu mitlerin sanat pratikleri aracılığıyla nasıl ifade edilip yorumlanabileceğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada uygulama tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma aşamasında, literatürde tespit edilen karizmatik siyasi liderler tarafından giyilen askeri üniformaları incelemek için göstergebilimsel analiz kullanılmış ve üniformaların ilettiği mesajlar ve mitler belirlenmiştir. Bu analiz, askeri üniformanın sembolik ve algısal olarak ikili bir karakteri olduğu anlaşılan bir dizi kavramın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Uygulama aşamasında bu kavramlar sanatsal üretimlere dönüştürülmüştür. Bu sayede çalışmada, üniformanın çeşitli bağlamlarda çağrıştırdığı anlamlar araştırılmış ve bulguların yorumlanması için alternatif bir ortam sağlanmıştır. Ortaya konulan uygulamalar, üniformanın ikili karakterinin sanat pratikleri aracılığıyla nasıl ve ne şekilde yansıtılabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu tez sadece askeri üniformanın iletişimsel boyutuna ve algısal olarak uyandırdığı anlamlara ışık tutmakla kalmamış, aynı zamanda uygulamalı çalışmalardaki sorgulamalar için bir araç olarak potansiyellerini de göstermiştir. Bu sayede araştırma ve uygulama süreçleri arasında bir köprü kurarak hem akademik hem de sanatsal söylemlere önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches military uniforms as a type of clothing that functions as a leadership indicator. With their distinctive design features, symbols, and accessories, military uniforms evoke certain perceptions and lead to various inferences about the wearer. Their powerful communicative functions make them an interesting subject of study. Charismatic political leaders in particular provide an effective context for examining how meanings are constructed and perceived by enhancing the communicative power of the uniform. Accordingly, this thesis aims to reveal the messages and myths conveyed through the uniform of charismatic political leaders wearing military uniforms and to explore how these myths can be expressed and interpreted through art practices. A practice-based research method was employed in the study. In the research phase, semiotic analysis was used to examine the military uniforms worn by charismatic political leaders determined in the literature and the messages and myths conveyed by the uniforms were revealed. This analysis has led to the emergence of a set of concepts in which the military uniform is understood to have a dual character, symbolically and perceptually. In the practice phase, these concepts were transformed into artistic works. In this way, the study researched the meanings evoked by uniforms in various contexts and provided an alternative platform for interpreting the findings. The resulting practices demonstrated how and in what ways the dual character of the uniform can be reflected through art practices. In conclusion, this thesis has not only shed light on their perceptual meanings and the communicative dimension of military uniforms but also demonstrated their potential as a tool for inquiry in practiced studies. In this way, it has made significant contributions to both academic and artistic discourses by building a bridge between research and practice processes.