Sınıf içi iletişime ilişkin öğretmen-öğrenci davranışları, görüşleri ve önerileri
Teacher and student behaviors opinion and suggestions the classroom communication
- Tez No: 63826
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sınıf içi iletişimi kolaylaştırıcı ve engelleyici öğretmen ve öğrenci davranışlarının gözlem ve görüş sonuçlarına göre karşılaştırılmasında yüz on üç davranıştan yalnızca on dokuz davranışta anlamlı düzeyde farklılık görülmemiştir. Öğretmen ve öğrencilerde gözlenen ortak olan“gerçek yaşamdan yerinde uygun örnekler verme ya da ilgili öykü ve fıkra anlatma”,“derste güncel konulara yer verme”,“etkili konuş mama”davranışlarında ise anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Yani bu davranışlar öğretmen ve öğrencilerce benzer derecelerde gösterilmiştir. Öğretmenlerin mesleki kıdemleri ile davranışlarının karşılaştırılması yapıldığında, en az kıdemli (6 - 10 yıl) öğretmenlerin, kıdemli öğretmenlere (I I -
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate teacher and student behaviors, opin ion and suggestions which facilitated or prevented the classroom communication. As a sample, Art Teachers and 100 students from 5 Vocational High Schools with different sociocultural environment randomly chosen for this study. Data col lected by observations and questionnaires. Statistical analysis carried out by percent and frequency analysis, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests. The results of the study indicated that behaviors of and preventing classroom communication of teachers which were categorized as verbal, nonverbal behaviors and using equipment were exhibited mostly :“effective speaking”,“greeting to stu dents with a friendly voice when entering to classroom”,“paying attention to stu dents' personal problems”,“tolerating to students' behaviors”,“greeting with a smile when entering to classroom”,“smiling”,“eye contact”,“showing same gestures as a moving head when listening to students”,“walking around in the classroom to moti vate students”,“being relax while standing up, showing same gestures which sup ported his / her talking”and“wearing clean and tidy cloths”. Behaviors of praising students, giving update samples or telling a story related with subject, talking about actual subjects in class“, ”stroking to student's head and touching his back“, ”using audio-visual devices“, ”demonstrating related to subject“, ”speaking slang words“, ”teasing“ and ”throating by grades“ were exhibited least. About classroom communication. Students exhibited mostly, following be haviors : ”asking questions without hesitating“, ”greeting to students with a friendly voice“, preparing for the subject”,“wearing clean and tidy cloths”. Behaviors of“giving samples from his/her personal experiences”,“talking about actual subjects”,“giving different samples or sources related with the field”were showed by the stu dents.Sınıf içi iletişimi kolaylaştırıcı ve engelleyici öğretmen ve öğrenci davranışlarının gözlem ve görüş sonuçlarına göre karşılaştırılmasında yüz on üç davranıştan yalnızca on dokuz davranışta anlamlı düzeyde farklılık görülmemiştir. Öğretmen ve öğrencilerde gözlenen ortak olan“gerçek yaşamdan yerinde uygun örnekler verme ya da ilgili öykü ve fıkra anlatma”,“derste güncel konulara yer verme”,“etkili konuş mama”davranışlarında ise anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Yani bu davranışlar öğretmen ve öğrencilerce benzer derecelerde gösterilmiştir. Öğretmenlerin mesleki kıdemleri ile davranışlarının karşılaştırılması yapıldığında, en az kıdemli (6 - 10 yıl) öğretmenlerin, kıdemli öğretmenlere (I I -