Okul yöneticilerinin yetiştirilmesinde Milli Eğitim Bakanlığı -üniversite işbirliği
The Cooperation between the university and the Ministry of National Education on the training of the school administrators
- Tez No: 63827
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin hizmet öncesinde ve hizmet içinde yetiştirilmesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin işbirliğiyle uygulanabilir bir model ortaya koymaktır. Model okul yöneticilerini seçme, atama, yetiştirmeye yetkili taraflara verilerek geçerliği sınanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla MEB merkez ve taşra örgütü yöneticileri, üniversitelerin eğitim fakültelerinin eğitim yönetimi teftiş planlama ve ekonomisi (EYTPE) bölümü öğretim elemanları ile, okul müdürü ve müdür yardımcılarının (toplam 446), anket aracılığıyla kişinin modelin geçerliliğine ilişkin değerlendirmeleri alınmıştır. Bu görünümü ile betimsel bir çalşmadır. Araştırmada okul yöneticisi yetiştirme yöntemleri ve sonuçlarının bir değerlendirmesi yapılmıştır. Buna paralel olarak okul yöneticilerinin yetiştirilmesinde karşılaşılan güçlükler belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta, Türkiye koşullarında uygulanabilir bir okul yöneticisi yetiştirme modelinin boyutları belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları şu başlıklar altında verilebilir: Okul yöneticileri halen uygulanan modeli süre, içerik ve programa katılacakların seçimi yönlerinden yetersiz bulunmaktadırlar. EYTPE mezunlarının okul yöneticiliği programlarına katılmaları kabul görmektedir. MEB merkez ve taşra örgütü yöneticileri, halen uygulanan okul yöneticilerini, yetiştirme programında, katılacakların belirlenmesi, öğretim elemanlarının seçimi, ödenekler, içeriğin belirlenmesi ile programda kazanılanların uygulamada kullanılması konularında“zaman zaman”güçlüklerle karşılaşıldığım kabullenmektedirler. Okul yöneticilerinin yetiştirilmesine taraf olan grupların değerlendirmelerine göre önerilen modelin girdi boyutunda, programa öncelikle mevcut yöneticilerin en az beş yıl öğretmenlik yapmış olanlar ile EYTPE bölümü mezunlarının alınması, üniversitelerin eğitim fakültelerinin eğitim bilimleri bölümü öğretim elemanlarından yararlanılması, bölgelerde“Okul Yöneticilerini Yetiştirme Kurulu”nun oluşturulması, Süreç boyutunda akademik takvimin uygulanması, okul yöneticilerini yetiştirme merkezlerinin kurulup işletilmesi, Çıktı boyutunda, sertifika verilmesi ancak bunun uygulamada geçerli olması, EYTPE bölümü lisansüstü mezunlarının okul yöneticiliğine doğrudan alınması, İzleme boyutunda, sürekli eğitim hizmetleri ve okulIV yöneticilerinin aynı kıdemdeki öğretmen ücretinden daha fazla ücret alması kabul görmüştür. Okul yöneticilerinin yetiştirilmesinde MEB - üniversite işbirliğini sağlayacak uygulamada denek görüşlerine göre bir yetiştirme modeli. Bu model alanda uygulanıp geliştirilebilmiştir geliştirilerek geçerliği daha da güçlendirilebilir. Bu amaçla geliştirilen modelin uygulanması ve değerlendirmelerle geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The purpose of the study is to test the applicability of a model for pre- and in- service training of school administrators in cooperation between The Ministry of National Education and universities. The research sample consists of school executives in central offices of The Ministry of National Education, teaching staff in related college departments, school administrators in secondary schools, and local educational administrative personnel, (totaling 446 personnel.) The first finding of the study is that the school administrators view current in- service training as insufficient regarding program duration, curricula, and the selection procedures of the program. They are more favor of those who are with a background of Educational Leadership and Administration, as a condition to be accepted to the program. The Ministry of National Education central and local organizations report that there are many problems in the selection procedures for training programs, the selection of teaching staff, expenditures, program curriculum as well as implementation of the program. On scope, curricular and implementation aspect of the proposed training program, both The Ministry of National Education and universities make a point that school administrators should have at least five year teaching experience, and be graduated from the department of educational administration and leadership. It is reported that the training personnel should be selected among administrative personnel in central and local The Ministry of National Education offices, and teaching staff from the related departments of universities. Other concerns were providing more financial sources to the program, establishing a training committee and selection criteria, proceeding a academic schedule, and applicability of the diploma as relevant to such programs. In addition, placement, continuing education, salaries, replacement of and follow-up services for school administrator training program graduates were seen adequate and realistically applicable. It is found that both The Ministry of National Education and universities have parallel opinions on following items: selection of current administration to program, getting help from teaching staff in educational leadership department of College ofVI Education, arranging possible financial sources, developing screening and selection tests, establishing“The Committee of Local School Administrator Training”, accreditation, proceeding a academic schedule, identifying training centers and places, giving priority to those having master's and doctoral degrees, continuing education, and replacement in accordance with salaries and demands. Findings suggest that the proposed model can be implemented by Ministry of National Education in Cooperation with universities. Model's viability can be improved by implementing it in the field. This model should be implemented and improved via evaluation of it's implementation.