Akarşen (Artvin-Murgul) yeraltı bakır madeni işletmeciliğinde risk değerlendirmesi
Risk assessment in akarşen (Artvin – Murgul) underground copper mine operation
  1. Tez No: 638279
  2. Yazar: EMRE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak bakır madeni ve bakır madeni işletmeciliğinde oluşan riskler hakkında bilgi verilmiştir. Risk tanımı yapılmış olup, risk değerlendirmesi ve süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada risk değerlendirme metotlarından Fine Kinney metodunun tanımı yapılmıştır. Bu alanda yapılmış benzer çalışmalar belirtilmiştir. Çalışmanın temel amacı bir yeraltı bakır madenciliği olan Akarşen (Artvin – Murgul) maden ocağında karşılaşılabilecek riskler ve bu risklerin değerlendirilmesidir. Öncelikle risk değerlendirmesine konu olan maden ocağı hakkında; coğrafi konumu, üretim yöntemi, çalışan sayısı, maden ocağı üretim bölgeleri gibi bilgiler verilmiştir. Riskler değerlendirilirken risk değerlendirme metotlarından biri olan Fine Kinney metodu kullanılmıştır. Maden ocağında saptanan mevcut riskler ve bu risklere karşılık alınması gereken önlemler bu metotla tablolar halinde sunulmuştur. Mevcut risklerin dereceleri ve alınan önlemler sonucundaki risk dereceleri verilmiştir. Bulunan sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak çalışmada; belirlenen risklerin neler olduğu, nasıl ortadan kaldırılacağı ya da ortadan kaldırma şansımız yoksa nasıl minimum risk seviyesine indirileceği konusunda bilgi ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, firstly information was gicen about copper mine and copper management. By making a definition of risk, information was given about risk assessment and processes. Fine Kinney's method is defined in the risk assessment method of the study. The main purpose of the study; is to evaluate the risk that may be encountered in the Akarşen (Artvin – Murgul) mine, which is an underground copper mining. Priority information about the mine subject to risk assessment such as; geographical location, production management, number of employees and mine production area are given. Fine Kinney's method, one of the risk assessment methods, was used while assessing the risks. The present risks identified at the mine site and measures to be taken against these risks are presented in tables with this method. As a result of the degrees of current risks and measures taken, risk assements have been given. The risks found were compared with the literatüre. As a result of the study; information and suggestions are given abouth what the identified risk are, how to eliminate them or how to reduce them to the minimum risk level if we don't have a chance to eliminate them.