Zihinsel engelli çocuğa sahip ebeveynlerin iletişim düzeyinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of the communication level with regard to multiple variables in the parents who have children with mental disabilities
  1. Tez No: 638291
  2. Yazar: METEHAN HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Engelli bir çocuğa sahip olmak ebeveynlerin hiçbir zaman beklemediği bir durumdur ve ebeveynler, engelli çocuğun dünyaya gelmesine hazırlıklı değildir. Normal bir çocuğa sahip olmak bile birçok sorumluluk ve maddi yükün oluşmasına sebep olurken engelli bir çocuğa sahip olmak aileler üzerinde ister istemez birtakım olumsuzluklara sebebiyet verecektir. Ebeveynler çocuğunun engelli olduğunu ilk öğrendiklerinde, bir takım duygu ve tepkiler yaşamaktadır. Ebeveynlerin yaşadığı bu tepkiler ise şok, inkâr, acı ve depresyon, çelişki, suçluluk, kızgınlık, utanç, pazarlık, kabul ve uyumdur. Engelli çocuğa sahip ailelerin normal çocuğa sahip ailelere göre daha farklı gereksinimlere ihtiyaçları vardır. Bu gereksinimler ise bilgi ve eğitim, duygusal destek, bakım, toplumsallaşma ve maddi gereksinimler olarak sıralanabilir. Öncelikle ailelerin ihtiyaç duydukları gereksinimler belirlenmeli daha sonra verilecek hizmetler planlanmalıdır. Anne baba çocuk iletişimi aile içi olumlu etkileşim adına önem arz etmektedir. Ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimi çocuğun kişilik gelişimine ciddi etkiler yapabilmektedir. Kabul düzeyi iyi, dinleme becerisi gelişmiş, empati kurabilen anne babaların, çocuklarıyla olan iletişimi daha yapıcı ve olumlu olabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik adım atmaları önem arz etmektedir. İletişimde temel kurallardan birisi karşıdaki kişiyi kabul etmektir. Ebeveynlerin çocuklarını bir birey olarak kabul görmeleri ve çocuğa her durumda saygı duymaları anne baba çocuk iletişimi adına önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Having a disabled child is a situation that parents never anticipate and they are not prepared for the disabled child's being born. Having a disabled child will inevitably cause some problems, while even having a normal child brings about a lot of responsibilities and economic burden. Parents experience several emotions and reactions once they first learn that their child is disabled. The reactions they experience are shock, denial, pain, depression, conflict, guilt, shame, bargaining, acceptance and adaptation. The families who have disabled children are in need of more different necessities compared to the families who have normal children. These necessities can be information, education, emotional support, care, socialization and financial needs. First of all, the necessities the families are in need of should be determined, and then the services to be provided should be planned. The communication between the parents and the child is important for the positive domestic interaction. The parents' communication with their child can have serious impacts on the personal development of the child. The communication of the parents whose level of acceptance is good, listening ability is improved and who can show empathy can be more constructive and positive. Therefore, taking steps to improve their communication skills is important for the parents. One of the basic rules in the communication is accepting the interlocutor. The parents' acceptance of their child as an individual and showing respect to him or her in all circumstances is important for the communication between the child and the parents.