Obstrüktif uyku apne sendromunda high sensitive c reaktive protein düzeyinin tanıya katkısı
Contribution of high sensitive c reactive protein level to diagnosis in obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 638302
  2. Yazar: MUSTAFA HAMİDULLAH TÜRKKANI
  3. Danışmanlar: UZMAN BÜLENT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obstrüktif sleep apne sendromu (OSAS), her iki cinste, tüm ırk, yaş, sosyoekonomik düzey ve etnik gruplarda en sık karşılaşılan uyku bozukluğudur. OSAS, uyku sırasında üst solunum yolunun tekrarlayan total ya da parsiyel kollapsı sonucu, nazal ve oral hava akımının kesildiği, çeşitli semptom ve bulgularla ilişkili bir sendromdur. OSAS, inflamatuar bir yanıt ile karekterizedir. Uykuda üst solunum yolu obstrüksiyonu; yumuşak damak, dil kökü, uvula, epiglot, lateral faringeal bantlar ve orofarenkste vibrasyona yol açmaktadır. Bu vibrasyon dokuda inflamasyon oluşması ile sonuçlanmakta ve bu inflamasyonu gösteren belirteçlerde yükselme saptanabilmektedir. CRP düzeyi OSAS'lı hastalarda yüksek bulunmuştur. OSAS'lı hastalarda yüksek olarak bulunan CRP düzeyinin OSAS'ın CPAP ile tedavisini takiben normale indiği tespit edilmiştir. OSAS'lı hastalarda; kronik ve hafif şiddette inflamasyonun varlığını saptamaya olanak sağlayan HSCRP'in düzeyi ile ilgili çok az çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle biz de çalışmamızda Uyku Bozuklukları Merkezimizde yeni tanı koyduğumuz OSAS'lı hastalarda HSCRP düzeyini belirlemeği ve OSAS tanısı koymada HSCRP düzeyinin katkısını değerlendirmeği amaçladık. Çalışmamıza Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezine başvurarak OSAS tanısı konulan ve henüz tedavi başlanmamış olan yaş ortalaması 51,51 ± 8,335 olan, 40 erkek, 7 kadın olmak üzere 47 hasta; herhangi bir sağlık problemi olmayan yaş ortalaması 39,59 ± 10,982 olan, 24 erkek, 5 kadın olmak üzere toplam 29 kontrol grubu alındı. HSCRP düzeyi, particle- enhanced immunoturbidimetric assay test prensibi ile çalışıldı. İki grup ortalamalarının karşılaştırılması student t testi ile yapıldı. HSCRP düzeyi OSAS'lı hasta grubunda yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is the most common sleep disorder in both sexes, all races, ages, socioeconomic levels, and ethnic groups. OSAS is a syndrome associated with various symptoms and signs in which nasal and oral airflow is interrupted as a result of recurrent total or partial collapse of the upper respiratory tract during sleep. OSAS is characterized by an inflammatory response. Upper airway obstruction during sleep; it causes vibration in the soft palate, tongue base, uvula, epiglottis, lateral pharyngeal bands, and oropharynx. This vibration results in inflammation in the tissue and an increase in the markers showing this inflammation can be detected. CRP level was found to be high in patients with OSAS. It was determined that the high CRP level in patients with OSAS decreased to normal following the treatment of OSAS with CPAP. In patients with OSAS; There are very few studies on the level of hsCRP that allows detecting the presence of chronic and mild inflammation. Therefore, in our study, we aimed to determine the hsCRP level in patients with OSAS, which we newly diagnosed in our Sleep Disorders Center, and to evaluate the contribution of the hsCRP level in diagnosing OSAS. In our study, 47 patients, 40 males, and 7 females, with an average age of 51.51 ± 8.335, who were diagnosed with OSAS by applying to Ankara Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital Sleep Disorders Center and who had not started treatment yet; A total of 29 control groups, 24 males and 5 females, with an average age of 39.59 ± 10.982 without any health problems were included. hsCRP level was studied with the particle-enhanced immunoturbidimetric assay test principle. A comparison of the means of two groups was made by student t-test. hsCRP level was found to be high in the patient group with OSAS.