Primer akciğer karsinomu nedeniyle opere edilecek hastalarda otofloresan bronkoskopi ile prekanseröz lezyonların ve senkron tümörlerin araştırılması
The clinical value of autoflurescence bronchoscopy for precancerous lesions in operable primary lung cancer patients
- Tez No: 638304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FİLİZ ARPAÇAĞ KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda primer akciğer karsinomu nedeniyle opere edilecek hastalarda senkron tümör ve prekanseröz lezyonların sıklığı ile bunların tespitinde otofloresan bronkoskopinin yeri ve beyaz ışık bronkoskopi ile karşılaştırılması araştırılmıştır. Primer akciğer kanseri nedeniyle operasyon planlanan 49 hastaya preoperatif beyaz ışık bronkoskopi (BIB) ve otofloresan bronkoskopi (OFB) yapıldı. BIB bulguları, 1. grup normal, 2.grup eritem veya ödem, 3.grup nodüler lezyonlar veya mukozal düzensizlik olmak üzere sınıflandırıldı.OFB bulguları ise 1.grup normal, 2.grup hafif kahverengi refle değişikliği, 3.grup koyu kahverengi-kırmızı refle değişikliği olarak sınıflandırıldı. BIB ve OFB'de görülen 1.gruptan biopsi alınmazken 2.ve 3.gruptaki lezyonlardan biopsi alındı. Yapılan bronkoskopik inceleme sonucu 12 (% 24.5) hastada hem BIB hem de OFB'de patolojik lezyon görülmediğinden biopsi alınmadı. Hastaların 32'sinde (% 65.3) patolojik lezyon izlenmesi üzerine lezyonlardan multiple biopsiler alındı. 26 hastada (% 53) benign sitoloji saptanırken, 1 hastada (% 2) displazi, 6 hastada (% 12) metaplazi, 1 hastada (% 2) in situ karsinom, 1 hastada (% 2) karsinom saptandı.BIB'nin ve OFB'nin metaplazi premalign lezyon kabul edildiğinde duyarlılıkları sırasıyla % 77.78 - 100, özgüllük % 37.50 - 30, PKD % 21.87 - 24.32, NKD % 88.24 - 100 olarak belirlendi. Hasta sayısının sınırlı olması dolayısıyla oranların farklılık göstermediği düşünüldü. OFB'nin BIB'ye göre relatif sensivitesi 1.28 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda BIB ve OFB arasında prekanseröz lezyonların ve senkron tümörlerin tespitinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bununla birlikte OFB'nin preneoplazik lezyonların saptanmasında BIB'ye tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmasının daha faydalı olacağı görüşüne varılmıştır.OFB'nin BIB'ye göre premalign lezyonların tespitinde daha duyarlı olduğu düşünülmektedir. Ancak vaka sayısının az olması, kontrol grubunun olmaması, çift kör çalışma olmaması da göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to show the role of autoflurescence bronchoscopy in detecting synchronous cancer and precancerous lesions in cases with operable primary lung cancer and compare autofluorescence and conventional bronchoscopy. We performed white light bronchoscopy (WLB) and autofluorescence bronchoscopy (AFB) respectively to 49 operable patients.WLB findings were grouped as group 1 normal, group 2 erithema or edema, group 3 nodular lesions or mucozal abnormality. OFB findings were grouped as group 1 normal, group 2 light brownish abnormal areas, group 3 brownish abnormal areas. Biopsies were taken from group 2 and 3 patients. İn 12 of the patients (24.5%) no areas were suspected and no biopsies were taken. 26 of 49 patients (53%) had no abnormal biopsy specimens in any of the specimens taken from them. 1 patient (2%) had metaplasia, 1 patient had (2%) dysplasia, 1 patient had (2%) in situ carcinoma. The diagnostic accuracy rates for the detection of synchronous cancer and precancerous lesions using WLB and AFB were as follows respectively: sensivity 77.78 % ,100 %; specificity 37.50 %, 30 %; positive predictive value 21,87 %, 24,32 %; negative predictive value 88.24 %, 100 %. The relative sensivity of AFB to WLB is 1.28. In conclusion this study demonstrated that, AFB is an efficacious method in detecting synchronous cancer and precancerous lesions on the other hand because of its low specificity it is more likely to be complementary to WLB.