Muhasebe bilişim sistemlerinin yönetim fonksiyonları açısından getirdiği avantajlar konusunda bir uygulama: MADO örneği
An application on the advantages of accounting information systems in terms of management functions: MADO example
- Tez No: 638305
 - Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSTAFA PAKSOY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Maliye, İşletme, Information and Records Management, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşme ve teknolojide yaşanan hızlı değişimler ile birlikte bilgi, işletmelerin rekabette ihtiyaç duyduğu en önemli unsur haline gelmiştir. İhtiyaç duyulan bilgiyi elde edebilmek için işletmeler çeşitli bilgi sistemlerinden yararlanırlar. İşletme içinde bilgi üreten değişik sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden biri de muhasebe bilgi sistemidir. Bu çalışmanın amacı, muhasebe bilişim sisteminin etkinliğini etkileyen unsurları ve muhasebe bilgi sisteminin etkinliğinin yönetim fonksiyonlarının getirdiği avantajlar açısından etkisini belirlemektir. Bu kapsamda temel kavramlar ve muhasebe bilgi sistemi kavramı incelendikten sonra Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren Mado işletmesi üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama tekniği olan anket yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi yöntemi, korelasyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmış ve araştırmadaki hipotezler ve sosyodemografik sorular test edilmiştir. Faktör Analizine göre, üç boyut ortaya çıkmıştır. Bu boyutlar; muhasebe bilişim sisteminin etkinliği, muhasebe bilişim sisteminin işletme kararlarına etkisi, muhasebe bilişim sisteminin işletme yönetiminin etkinliği üzerindeki etkisidir. Bu boyutlara göre muhasebe bilişim sisteminin Mado işletmesinde, yönetim fonksiyonlarının etkinliği ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda; yaş ve eğitim durumu ile muhasebe bilişim etkinliği arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, araştırma sonuçları literatürdeki diğer araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information has become one of the key elements of businesses that they need for competition with globalization and the rapid changes that occur in the field of technology. Businesses make use of various information systems to obtain the data that they need. Different systems producing information are available in the enterprise. Accounting information system is one of these ones. The aim of this study is to determine the factors affecting the effectiveness of the accounting information system and the effectiveness of the effectiveness of the accounting information system in terms of the advantages of management functions. In this context, after examining the basic concepts and the concept of accounting information system, a research was conducted on the Mado business operating in Kahramanmaraş. The survey method, which is a qualitative data collection technique, was used in the research. The data obtained were analyzed by factor analysis, correlation analysis, independent sample t test and one-way analysis of variance (ANOVA), and the hypotheses and sociodemographic questions in the research were tested. According to the Factor Analysis, three dimensions emerged. These dimensions are; the effectiveness of the accounting information system, the effect of the accounting information system on business decisions, the effect of the accounting information system on the effectiveness of business management. According to these dimensions, the effectiveness of management functions in the Mado business of the accounting information system has been revealed. As a result of this study; It has been determined that there is a significant relationship between age and education level and accounting information efficiency. Finally, the results of the research were compared with the results of other studies in the literature.