Kastamonu İsmail Bey Külliyesi
The Complex of İsmail Bey İn Kastamonu
- Tez No: 63831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Kastamonu İsmail Bey Külliyesi, Candaroğulları Dönemi'nde 1443- 1461 M. tarihleri arasında, beyliğin başında bulunan Kemalettin İsmail Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Külliyeye ait 864H./1457M. tarihli Arapça bir vakfiyesi mevcuttur. İsmail Külliyesi şehrin kuzey çıkış noktasında“Şehinşah”kayası adı ile bilinen bir kaya kütlesi üzerinde inşa edilmiştir. Sur dışında olup, yerleşimde yeni iskan bölgelerinin oluşumuna örnek teşkil eder. Külliyede üç boyutlu bir yerleşim planı mevcuttur. Külliye ters (T) planlı imaret, kare planlı türbe, açık avlulu, tek katlı, tek eyvanlı ve (U) şemail medrese, kapalı ve açık birim esaslı düzenlenmiş sıbyan mektebi, giriş mekanlı ve bölüntüsüz tek biri birimden oluşan han ile enine sıcaklıklı, ortası kubbeli ve çift halvetli hamamdan oluşmaktadır. Külliye farklı dönemlerde onarımlar geçirmiştir. Yapılardan özellikle imaret, medrese ve türbe orijinal özelliklerini korumaktadırlar. Yapılarda yoğun olarak sarımtrak renkte küfeki taşı kullanılmıştır. Örgü malzemesi moloz taş, kaplama malzemesi kesme taştır. Ayrıca sıbyan mektebi ve handa taş-tuğla almaşıklığı karşımıza çıkar. Külliyeyi oluşturan yapılar oldukça sadedir. Yalnız portal, kubbe vb. bazı vurgulayıcı öğelerde oldukça sade bezemeler görülür. Daha çok kubbe ve kubbe geçişlerindeki çeşitlilik ile sağlanmış bir hareketlilik vardır. Geçiş evresini oluşturan Beylikler Dönemi'nde, İsmail Bey Külliyesi konum, plan ve malzeme-teknik özellikleri ile önemli bir örnektir.Külliyeler Türkleşme ve İslamlaşma bazında yerleşik hayatın örgütlenmiş kurumlarıdır. Bu tür yapıların Erken Osmanlı Dönemi ile sınırlı kalmayıp, farklı bölgelerde bu ihtiyaca cevap verecek biçimde inşalarının bir göstergesi olarak da İsmail Bey Külliyesi ayrı bir önem taşır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The complex of İsmail Bey in Kastamonu had been built by Kemalettin İsmail Bey who was the ruler of the Candaroğulları between 1443-1461 AD in the era of Candaroğulları. There exists a vakfiye (deed of thust of a pious foundation) in Arabic, which has a date of 861 (according to Muslim callender), 1457 (according to Gregorien Callender), belonging to complex. This complex had been built on a great mass of rock which is known as“Şehinşah”rock. It is placed outside the city walls in order to provide settlement area outside the city walls and develop the city. There exists a three dimensional settlement plan in the complex. The complex is formed by an inverse (T) planned public kitchen, a square planned tomb (an open courtyard and single Iwan) a (U) shaped and single floored theological school which has a Sibyan School (primary school) that is designed to serve both in winter (this part in closed), and in Summer (this part open air) a Inn having on enterance and no division, and a single domed Turkish bath having a sıcaklık (a part of bath) along its width and at double halvet (the hottest part of a Turkish Bath). The complex had been repaired several times in different ages. Especially its imaret, theological school and tomb are is still preserving their originality. The main material used in structures is yellowish kefeki stone. Rough stones are used as filling agent, and smooth stones used as outside cover. Besides, a kind of stone-brick mixture is used in the primary and in the inn. The structures forming the complex are so simple. Only expressive parts of the structures like portals, domes etc. Have some simple ornaments.IV It is the variety of the dooms, and of the means by while this dooms are supported over the base members, that brings dynamism to the complex. The complex of İsmail Bey is an important example from the view of location planning and material-technique in the era of States. The complex were highly organised foundations of the settled life in Anatolia. This complex also shows. That this kind of structures were not only built in Early Ottoman period but also in the period of States as well. Thus, the complex of İsmail Bey has a special importance in the period of States.