Ulusal gelir hesaplarında hizmetler sektörü
The Services sector in national accounts
  1. Tez No: 63830
  2. Yazar: GÜLSER GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Günümüzde hizmet toplumu bilgi ve beceri toplumudur ve temel üretim faktörü insan sermayesidir. Başlangıçta verimsiz olarak kabul edilen hizmet faaliyetlerinin toplam outputta artan bir rol oynaması sanayi toplumları açısından hizmetlerin yeniden değerlendirilmesi konusunun gittikçe önem kazanmasına neden olmaktadır. Hizmetler sektörünün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)'da sahip olduğu pay ve çalışan aktif nüfusun hizmet sektöründeki oranının yüksekliği, ülkelerin kalkınmışlık düzeylerini belirlemede önemli faktörlerdir. Bir noktaya kadar, reel GSMH güvenilir bir refah ölçütü olarak kullanılabilir, kişi basma GSMH yüksek seviyelere ulaştığında hizmetler sektörünün payı da artmaktadır, ancak hizmetlerde reel çıktıların ölçülmesi çok zor olduğundan ve ölçülmemiş faaliyetler de bulunduğundan, bu durum hizmetler sektörünün GSMH'daki payını büyük ölçüde sınırlamaktadır. Ayrıca hizmetlerin tanımı üzerine uluslararası kabul görmüş bir görüşün olmaması, hizmetlerin Gayri Safi Yurt îçi Hasıla (GSYİH) ve istihdam açısından uluslararası düzeyde karşılaştırmasında bazı kuşkular yaratabilmektedir.Bu çalışmada hem iktisat teorisinin hizmetler sektörünü ele alış biçimi incelenmiş hem de Türkiye'deki gelişmeler gözden geçirilerek mevcut durum değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The services society today is the society of intelligence and talent, and its principal production factor is human capital. Services activities which were considered as unproductive at the beginning, play an increasingly important role in total output and there is growing need for the revaluation of services in favor of industrial society. The increasing proportion of services sector in Gross National Product (GNP) and the labor force is an important factor to understand the level of growing of countries. Up to a point it is probably true that the higher the real GNP is the more reliable as a measure of economic welfare. But the trend may now be in the other direction, because at high levels of GNP per capita, a large fraction of productive effort is devoted to services where real output is very difficult to measure and to other activities that are not measured at all. In this study, firstly services sector in the economic theory has been reviewed and then the present situation of services sector in Turkey has been examined and appreciated.