Feodal rejim ile çağdaş hukuk devleti arasında mutlakiyetin işlevi
The Function of absolutism between feudal regime and the modern constitutional state
- Tez No: 63832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Tarıma dayalı ekonominin ağır bastığı ve sosyal yapı ile hukukî yapının uyum içinde olduğu Yüksek ortaçağlarda, feodal rejim gelişmiş şekline ulaşmıştır. Ortaçağın feodal rejiminde, hâkimiyetin bölüştürülmesi ve kralın iktidarını feodal efendilerle paylaşması, yani değişik merkezlere dağılmış olan bir güç söz konusudur. Feodal bünyede, sınırlanmış bir üst otorite mevcuttur. Feodal rejimin hukuken dorukta olduğu Yüksek ortaçağlarda hükümdar erişilir ve sınırlanır makam sahibidir. Aynı zamanda Yüksek ortaçağlar, burjuvazinin güçlendiği ve geleceğin, ekonomik ve siyasal ağırlığı ile belirleyici bir role kavuşacak olan, üçüncü sınıfı olarak ortaya çıktığı bir devirdir. Fransa, Yüksek ortaçağlarda feodal rejimin beşik mekanı gibi görülse de, burada güçlü merkezli yapı etkili olacaktır. Yüksek ortaçağlardan itibaren Fransa'da taht makamının gitgide güçlenmesi, taç vassallerinin gitgide zayıflaması söz konusudur. Nitekim, Fransa'da güçlü merkezli Roma siyasal geleneği Yeniçağda yeniden canlanmıştır. Geç ortaçağlarda ticaretin ve zanaatın canlanması sonucu feodal mükellefiyetlerin yerine para geçmiştir. Aristokrasiden burjuvaziye gücün aktarılması sonucu feodal rejimin içi boşalmıştır. Hükümdarların en büyük amacını oluşturan tek merkezden idare etme ve merkezî hâkimiyeti güçlendirme çabaları ve bu amaçla şehirlerle işbirliği yapmaları neticesinde feodal rejim yıkılmıştır. Kralların merkeziyetçi eğilimleri ve bunun neticesinde meydana gelen güçlü merkezli toparlanmalar yeni bir yönetim biçimine yollan açmıştır. Klasik örnek sayılan Fransa'da 17. yüzyılda yaşatılan Mutlakiyet rejimi, daha Geç ortaçağda başlayan taç makamının güçlenmesi, aristokrasinin zayıflaması sürecinin bir sonucudur. Güçlü merkezli yapısı ile Rönesans'ın bürokratik devleti, feodalitenin çoğulculuğu ile Mutakiyet' in monolitik yapısı arasında bir geçiş dönemioluşturmuştur. Nitekim Mutlakiyet, güçlü merkezli bürokratik devletin tek elde toparlanmasının tipik görüntüsünü oluşturmaktadır. Mutlakiyet rejiminde egemenlik devlete, yani onun temsilcisi olan hükümdara aittir. Mutlakiyet, yukarıdan aşağıya buyrukların aktığı bir yönetim biçimidir. Mutlakiyetçi yönetimin amacı, kendisini sınırlayan güçleri sindirmek ve kendi kontrolü dışında bir özerk eğilim bırakmamaktır. Mutlakiyet rejimi döneminde, Danimarka'nın dışında, feodalite hukuken varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Fransa'da hukuken varlığını gösteren bir hiyerarşi, ama fiilen birinin diğerinden fazla sesini duyuramadığı homojen bir yapı oluşmuştur. Mutlakiyet nispeten homojenleşmiş tebayı yaratmakla şu veya bu yerel hukuk yerine hükümdar gücünü vurgulamıştır. Böylece Mutlakiyet modern devletin tek hukuklu yapısına temel hazırlamıştır. Mutlakiyet halk egemenliğine taban tabana zıt bir anlayıştır. Ancak çağdaş hukuk devleti aşamasına gelirken Mutlakiyet'in hızlandırıcı işlevleri etkili olmuştur. Hukuken eşitçi toplum yapısının, yani modem demokrasinin kuramsal temellerinde rastladığımız egemenlik ve toplumsal sözleşme, bu kavramları farklı bir mekanizmada hazırlayıp işleten Mutlakiyet'in çağdaş hukuk devletine aktardığı kavramlardır. Dolayısıyla Mutlakiyet'in dayandığı ana kavramlar geliştirilerek çağdaş hukuk devletinin kuramsal temeli atılmıştır. Aydınlanma düşüncesini de, çağdaş dünyanın alt yapısının vazgeçilmez unsurlarını ve demokratik topluma geçişi hazırlayan son evre olarak değerlendirmek gerekmektedir. Fransız Devrimi, sadece mutlak devleti değil, feodal hukuku da hedef almıştır. Fransa'da farklı hukuklara tabi sınıflar kalkmış ve egaliter topluma geçiş sağlanmıştır. Varılan bu aşamada artık yönetimin kaynağı Tanrı lütfü değil, kendini öz iradesiyle yöneten halkın egemenliği olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The feudal regime reached its developed form in the High Middle Ages, when the social and juridical structures were in harmony and when the economy based on agriculture. The partition of the government between the king and the feudal lords, i.e. a power divided among different centres, was one of the characteristics of the feudal râgime. A limited high authority took place in the feudal structure. The ruler was by law reachable and had a limited power in the High Middle Ages when the feudal regime was at its summit. Besides this, the High Middle Ages were the period in which the bourgeoisie got strengthened and became that third class of the future which through its economic and political weight finally obtained a determining role. Although France seemed to be the cradle of the feudal regime in the High Middle Ages, a strong central structure was to be effective. As the throne got stronger and stronger, the crown vassals weakened in France during this age. Thus here the Roman political culture with a strong centre revived in Modern times. In the Late Middle Ages money replaced the feudal obligations as a result of the revival of trade. The transferring of power from the aristocracy to the bourgeoisie destroyed the inner supports of the feudal regime. The rulers' aim to reign from one certain centre and their efforts to fortify the central power led them to cooperate with the cities, what consequently demolished the feudal regime. The rulers' centralization tendencies and the establishment of a strong power as a result of this tendency led to a new form of administration. The absolutist regime of France in the17th century which is considered as the classical model, is a result of a process of strengthening of the crown and weakening of the aristocracy since the Late Middle Ages. The bureaucratic state of the Renaissance with its strong central power was a bridge between the pluralism of feudalism and the monolithicIV structure of absolutism. At last, absolutism constitutes the typical appearance of the concentration of the strong central istic bureaucratic state in one hand. Sovereignty in the absolutist regime belongs to the state, i.e. to its representative ruler. Absolutism is a kind of administration in which orders flow from up to down. The aim of absolutist administration is to overawe the limiting powers and to leave no autonomous tendency out of its control. Feudalism continued to be legal during the absolutist regime, except in Denmark. A homogenous structure was formed in France in which hierarchy existed juridically, but nobody spoke louder than the others in reality. Absolutism emphasized the royal authority to the disadvantage of any local jurisdiction by creating a relatively homogenous mass of subjects. Thus absolutism prepared a base for the structure of the modern state with its single jurisdiction. Absolutism is a concept completely different from the sovereignty of the people. But meanwhile on the way to the contemporary constitutional state it had an accelerating effect. Sovereignty and social contract, elements of the theoretical basis of egalitarian social structure, that means of modern democracy, were the conceptions that absolutism had prepared and used in a different order and thus had transmitted to the modern constitutional state. So the main ideas which absolutism based on were developed and the theoretical basis of the contemporary constitutional state was prepared. The thought of Enlightenment has to be considered as the last phase that prepared the indispensable elements of the contemporary world and the transition to democratic society. The French Revolution objected not only the absolute state, but also the feudal jurisdiction. Different juridical classes were abrogated in France and the transition to legally equal society was performed. At this point, the source of the government was no more the divine grace, but the sovereignty of the people which governed itself by its own will.