Why does a university need a psychological counseling and guidance center?: Sample of Turkish-German University
Bir üniversite neden psikolojik danışma ve rehberlik merkezine ihtiyaç duyar?: Türk-Alman Üniversitesi örneği
- Tez No: 638318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Üniversite hayatı, dünyada ve Türkiye'de yaşayan gençlerin çoğu için çok önemli bir dönemdir, çünkü bu dönem onlara sorunların yanında birçok fırsat da getirmektedir. Bu üniversite öğrencileri beliren yetişkinlik dönemindedirler ve bu döneme has başa çıkmaları gereken bazı problemleri ve ihtiyaçları vardır. Karşılaştıkları bu sorunları çözemedikleri veya bunlarla baş etmekte zorlandıkları zaman profesyonel bir psikolojik danışma ve rehberliğe ihtiyaç duyabilirler. Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin ihtiyaç türleri ile psikolojik yardım arama tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. İkinci amaç ise bir üniversitenin psikolojik danışma ve rehberlik merkezine neden ihtiyaç duyduğunu anlayabilmektir. Çalışmaya, İstanbul, Türkiye'de bulunan Türk- Alman Üniversitesi'nde 2018-2019 eğitim yılında öğrenim gören 423 lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 199'u erkek (%47) ve 224'ü kadın (%53) öğrenciden oluşmakta ve örneklemin ortalama yaşı 19.7 (SS = 1.52) olup 17 ile 25 yaş arasında değişmektedir. Kolay ulaşılabilir araştırma tasarım yöntemi ve veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, İhtiyaç Değerlendirme Anketi ve Psikolojik Yardım Arama Ölçeğine Yönelik Tutum ölçeği kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin neredeyse yarısının yüksek düzeyde mesleki ihtiyaçları (%42,8) ve üniversite hayatıyla ilgili ihtiyaçları (%47,8) olduğu bulunmuştur. Geçmiş araştırmaların aksine, bu araştırma sonucunda erkek öğrencilerin, kız öğrencilerden ziyade psikolojik yardım aramada olumlu tutumlara sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
University life is of vital importance for most people living in Turkey and abroad because it offers many opportunities as well as problems. University students are in the emerging adulthood phase and they have special problems and needs that they have to deal with and meet. Since university students have such problems that they may not be able to solve, and these problems may grow up in an uncontrollable way, they may need psychological counseling and guidance. The main purpose of the study was to examine the relationship between the nature of university students' needs and their attitudes to seeking psychological help. The second objective was to understand the reasons why a university needs a psychological counseling and guidance center. Four hundred and twenty-three undergraduate students participated in the study, which was conducted in Turkish-German University Istanbul, Turkey, in three months during the first semester of the 2018-2019 academic year. The sample consisted of 199 males (47%) and 224 females (53%) and their mean age was 19.7 years (SD = 1.52), ranging from 17 to 25 years. A convenient method of research design was used, and data were collected using the Demographic Information Form, Needs Assessment Survey and Attitude Toward Seeking Psychological Help scale. It was found that almost half of the university students have high level professional needs (42.8%) and needs related to university life (47.8%). In contrast to the results of previous research, the result of current study also indicated that male students have a more positive attitude towards seeking psychological help than female students.