Sistemik lupus eritematozus'lu hastalarda pulmoner tutulum
- Tez No: 638354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ARTIM ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaçlar: SLE pulmoner tutulum prevalansı, tanı yöntemleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bu çalışmada, tek bir kohortta farklı tanı yöntemleriyle tutulum sıklığını belirlemeye çalıştık. Hastalar ve Yöntemler: Rastgele seçilen 300 SLE hastası dahil edildi. Akciğer grafisi, akciğer spirometrisi, karbonmonoksit difüzyon testi (DLCOc) ve ekokardiyografi yapıldı. İnterstisyel akciğer hastalığının (İAH) kesin tanısı için yüksek çözünürlüklü toraks bilgisayarlı tomografi (HRCT) yapılırken, diyafram elektromiyografisi (EMG), ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) büzüşen akciğer sendromunu (BAS) teşhis etmek için kullanıldı. Bulgular: Kohortun % 88,3'ü kadındı. Ortalama yaş ve takip süresi sırasıyla 43 ve 11,5 yıl idi. 300 hastanın % 16'sında İAH, % 6,7'sinde pulmoner hipertansiyon (PHT), % 3'ünde BAS, % 0,3'ünde pulmoner infarkt saptandı. Çalışmanın başlangıcında, hasta kayıtlarından elde edilen bu tutulumların prevalansları % 4 İAH, % 5 PHT, % 0,3 BAS ve % 0,3 pulmoner infarkt olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of SLE pulmonary involvement varies depending on several factors, including diagnostic methods. In this study, we sought to determine the frequency of involvement with different diagnostic methods in a single center cohort. Patients and methods: 300 randomly chosen patients with SLE were included. Chest x-ray (CXR), lung spirometry, carbonmonoxide diffusion test (DLCOc) and echocardiography were performed. High resolution thorax computed tomography (HRCT) was done for a definite diagnosis of interstitial lung disease (ILD) whilst diagram electromyography (EMG), ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging (MR) were utilized to diagnose shrinking lung syndrome (SLS). Results: 88,3 % of the cohort were female. The mean age and follow-up time were 43 and 11,5 years respectively. Of 300 patients, 16 % had ILD, 6,7 % had pulmonary hypertension (PHT), 3 % had SLS, 0,3 % had pulmonary infarction. At the start of the study, the prevalences of these involvements obtained from the patients' records showed that 4 % had ILD, 5 % PHT, 0,3 % SLS and 0,3 % pulmonary infarction.