Erzurum ili Oltu ilçesinin kentsel gelişimi üzerine bir inceleme (M.Ö.4. yüzyıl–1923)
A study on the urban development of Oltu district of Erzurum province (B.C.4. century –1923)
- Tez No: 638356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BENİAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli yerleşimlerinden biri olan Erzurum ili Oltu ilçesinin geçmişi Urartulara kadar uzanmaktadır. Tarihsel süreçte Selçuklular, Gürcüler, Osmanlılar ve Ruslar gibi farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması da kentin öneminin artmasında ve gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Ancak farklı dönemlerin ve kültürlerin birer göstergesi olan sınırlı sayıdaki tarihi yapı günümüze ulaşabilmiştir. Günümüze ulaşan yapıların da yeterince korunamadıkları ve kent yaşamına kazandırılamadıkları görülmektedir. Çalışmamızda ki amaç, Oltu'nun M.Ö. 4. yüzyıldan Cumhuriyet dönemine kadar uzanan süreçteki kentsel gelişimini incelemektir. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, Oltu'nun konumu, fiziki ve coğrafi özellikleri, tarihsel gelişimi ve stratejik önemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Oltu'da günümüze ulaşan ve ulaşamayan yapıların konumu, tarihsel gelişimi ve mimari özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde Oltu'nun M.Ö. 4. yüzyıldan Cumhuriyet Dönemi'ne kadar uzanan süreçteki gelişimi ve değişimi ele alınmıştır. Beşinci bölüm ise sonuç ve değerlendirmeden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important settlements in the Eastern Anatolia Region, the Oltu District of Erzurum province dates back to the Urartians. The fact that it hosted different cultures and civilizations such as Seljuks, Georgians, Ottomans and Russians in the historical process also played a major role in increasing and developing the importance of the city. However, a limited number of historical buildings, which are indicative of different periods and cultures, have survived. It is seen that the structures that survived to the present day could not be sufficiently preserved and could not be brought to the city life. The aim of our study is to examine the urban development from the first settlement of Oltu District to the Republican period. The study consists of four sections: In the first section, the purpose, scope and method of the study are specified. In the second part, the location, physical and geographical features, historical development and strategic importance of Oltu District are discussed. In the third section, the location, historical development and architectural features of the buildings that have survived and cannot survive in Oltu are examined in detail. In the fourth section, the development and change of the Oltu District from the foundation to the Republican Period are discussed.