İmmunohistokimyasal bir belirteç olan alfa-metilaçil coa racemace (AMACR)'ın mezotelioma-adenokarsinom ayırıcı tanısındaki yeri ve prognoz açısından klinik anlamı
The clinical effects and expression of alpha-methylacyl-coa racemace (AMACR) in the differential diagnosis of malign mesothelioma and lung adenocarcinoma
- Tez No: 638362
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Dallı-zincirli yağ asitlerinin beta oksidasyonundaki önemli rolü ile etkili bir enzim olan alfa-metilaçil-CoA racemase (AMACR)'ın başta prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türünün tanısında ve prognozunun belirlenmesinde immünohistokimyasal bir belirteç olarak kullanılması önerilmektedir. Çalışmamızda, torasik patolojide sık karşılaşılan bir sorun olan akciğer adenokarsinomu ve malign plevral mezotelyoma (MPM) ayırıcı tanısında AMACR ekspresyonunun yerini ve bu belirtecin klinikopatolojik parametreler ve prognozla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmada 75 adenokarsinom (AK) ve 72 malign plevral mezotelyoma (MPM) olmak üzere toplam 147 olgunun klinik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Neodjuvan KT almış olan 3 hasta çıkarıldıktan sonra kalan 144 olguya ait rezeksiyon materyalleri patoloji laboratuvarında tekrar değerlendirilip bu materyallerde immünhistokimyasal yöntemle AMACR ekspresyonu ve AMACR ekspresyonu ile klinik veriler, sağkalım ve progresyon görülme sıklığı arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Adenokarsinom olgularında AMACR ile pozitif boyanma istatistiksel açıdan anlamlı olarak MPM olgularına göre daha fazla tespit edildi (p=0,046). AMACR ile immunhistokimyasal boyanma testinin AK için duyarlılığı %58,9, özgüllüğü %57,7 olarak hesaplandı. AMACR negatif ve pozitif gruplar yaş, cinsiyet, sigara, differansiasyon, T-N faktörü ve evre açısından benzer bulundu (p>0.05). Sağkalım ve progresyon görülme sıklığı açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak önemli farklılık tespit edilmedi. Sonuç: AMACR ekspresyonu adenokarsinom olgularında istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha fazla tespit edilse de testin duyarlılık ve özgüllüğü mezotelyoma ayırıcı tanısında kullanılabilecek düzeyde bulunmadı. Her iki kanser türünde de AMACR ekspresyonu prognostik açıdan önemli bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Alpha-methylacyl-CoA racemace (AMACR) which is an intracellular enzyme involving in the beta-oxidation of branched fatty acids has emerged as an immunohistochemical marker for many types of cancer, especially prostate cancer. This study is conducted to investigate AMACR expression in the differential diagnosis of malign pleural mesothelioma (MPM) and lung adenocarcinoma, and the correlation of this marker with clinical characteristics and survival. Methods: The clinicopathologic characteristics of 147 patients (75 adenocarcinomas, 72 MPM) were reviewed retrospectively. After 3 patients who were given neoadjuvant chemotherapy were excluded the resection materials belonging to the remaining 144 patients were pathologically reviewed and AMACR expression was evaluated by immunohistochemical method. The correlations between AMACR expression and clinicopathologic factors, survival, and frequency of progressive disease were investigated. Results: AMACR expression was more frequent in the adenocarcinoma group than MPM group (p=0,046). The specificity and sensitivity of AMACR immunostaining in detecting adenocarcinoma were %58,9, and %57,7 respectively. AMACR positive and negative groups were similar for age, sex, smoking history, tumor diameter, lymph node involvement, tumoral differentiation, T-N factor, and stage. Overall survival and the frequency of progressive disease were not significantly different between the groups, either. Conclusion: Adenocarcinoma had higher rates of positive immunostaining for AMACR than MPM (p=0,046). But the specificity and sensitivity of AMACR immunostaining were not high enough to use it as a diagnostic tool in the differential diagnosis of MPM and lung adenocarcinoma. AMACR expression did not have a prognostic value in MPM or in adenocarcinoma.