Gastrik ve pankreatik nöroendokrin tümörlerde alfa interneksin geninin ki-67 proliferasyon indeksiyle korelasyonu
  1. Tez No: 730106
  2. Yazar: İREM ERDOĞAN VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN CAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç:“Nöroendokrin”hibrit terimi, hem nöronal hem de endokrin sistemlerin çeşitli morfolojik ve fizyolojik özelliklerini barındıran bir hücre tipinin kombine tanımıdır. Nöroendokrin tümörler (NET), nöroendokrin hücrelerin malign transformasyonu sonucu oluşan heterojen bir tümör grubudur. Pankreatik NET'ler (pNET), gastrointestinal NET' ler (GI-NET) ile birçok ortak özellikler taşısalar da farklı patogenez ve moleküler profile sahiptir. Alfa interneksin, tip 4 ara filament ailesinin üyesi olan, nöronal sistem belirteci olan bir hücre iskeleti proteinidir. Alfa interneksinin NET grubunun fenotiplerinin tanımlanmasında rol oynayabileceği düşünülerek bu çalışma tasarlanmıştır. Materyal ve Metodoloji: Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2000-2021 yılları arası nöroendokrin tümör tanı almış, 18-90 yaş arasında olan 60 hastanın (30 gastrik NET, 30 pankreatik NET) biyopsi-rezeksiyon materyalleri ve 30 adet normal doku tanısı olan grubun (15 normal mide dokusu, 15 normal pankreas dokusu) patoloji örnekleri incelenmiştir. Patoloji kısmında; tümör dokularında ve normal dokularda immünohistokimyasal (IHC) olarak alfa interneksin proteinin boyanmasında Recombinant Anti-alpha Internexin antibody [EPR1529] (ab108302) kullanılmıştır. Dokuların gen ifadesi çalışmaları Erciyes Üniversitesi Betül-Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi'nde (GENKÖK) yapılmıştır. Bu analizler; dokulardan RNA izolasyonu sonrası Reverse Transkriptaz PCR'da SYBR Green yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu değerler, IHC boyama ile tespit edilen protein ekspresyonu değerleri ile karşılaştırılarak korelasyonuna bakılmıştır. Bulgular: GNET ve pNET grubundan oluşan hasta grubun erkek/kadın oranı: %48,3 /51,7 idi. Hasta grubunun ortalama yaş 52,78 ± 1,90 yıl olarak bulundu. %85'inin tanı anında bir semptomu mevcuttu, 30 hasta (%50) karın ağrısı ile prezente olurken bunu dispepsi ve kilo kaybı izledi. 31 hasta grade 1 (%51,7), 23 hasta grade 2 (%38,3), 6 hasta grade 3 (%10) idi. Alfa interneksin protein ekspresyon düzeyleri ortalamaları büyükten küçüğe pNET>GNET>Normal gastrik dokusu(NG)>Normal pankreas dokusu(NP) olarak tespit edildi. pNET grubunda boyanma oranı NG grubundan anlamlı (p < 0,05) ve NP grubundan anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. Alfa interneksin IHC yöntemiyle boyanma olmayan grubun daha yüksek Kromogranin A (CgA) ile seyrettiği görüldü (p < 0,05). Erkek hastaların daha yüksek Ki-67 proliferasyon indeksiyle seyrettiği ve daha düşük tanı yaşına sahip olduğu görüldü (p < 0,05). GNET ve pNET olgularının tümör çapları ve Ki-67 proliferasyon indeksleri arasında korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The“neuroendocrine”hybrid term is a combined definition of a cell type that contains various morphological and physiological features of both neuronal and endocrine systems. Neuroendocrine tumors (NET) are a heterogeneous group of tumors resulting from malignant transformation of neuroendocrine cells. Although pancreatic NETs (pNETs) share many common features with gastrointestinal NETs (GI-NETs), they have different pathogenesis and molecular profile. Alpha internexin is a cytoskeletal protein that is a member of the type 4 intermediate filament family, is a neuronal system marker. This study was designed considering that alpha internexin may play a role in defining the phenotypes of the NET group. Material and Methodology: In this study, biopsy-resection materials of 60 patients (30 gastric NET, 30 pancreatic NET) aged 18-90 years, diagnosed with neuroendocrine tumor between 2000-2021 at Erciyes University Faculty of Medicine and 30 normal tissue The pathology samples of the group (15 normal stomach tissue, 15 normal pancreatic tissue) were examined. In the pathology section; Recombinant Anti-alpha Internexin antibody [EPR1529] (ab108302) was used for staining alpha internexin protein immunohistochemically (IHC) in tumor tissues and normal tissues. Gene expression studies of tissues were carried out at Erciyes University Betül-Ziya Eren Genome and Stem Cell Center (GENKÖK). These analyzes are; After RNA isolation from tissues, Reverse Transcriptase was determined in PCR using SYBR Green method. Correlations of these values were compared with the protein expression values determined by IHC staining. Results: The male/female ratio of the patient group consisting of GNET and pNET groups was 48.3% /51.7%. The mean age of the patient group was 52.78 ± 1.90 years. 85% had a symptom at the time of diagnosis, 30 patients (50%) presented with abdominal pain, followed by dyspepsia and weight loss. 31 patients were grade 1 (51.7%), 23 patients were grade 2 (38.3%), and 6 patients were grade 3 (10%). The mean of alpha internexin protein expression levels were determined as pNET>GNET>Normal gastric tissue (NG)>Normal pancreatic tissue (NP) from largest to smallest. The staining rate in the pNET group was significantly (p < 0.05) higher than the NG group and significantly (p < 0.05) higher than the NP group. It was observed that the group without staining with the alpha internexin IHC method had higher Chromogranin A (CgA) (p < 0.05). It was observed that male patients progressed with a higher Ki-67 proliferation index and had a lower age at diagnosis (p < 0.05). There was a correlation between tumor diameters and Ki-67 proliferation indices of GNET and pNET cases.