Böbrek tümörlü hastaların tanı ve takibinde karbonik anhidraz- IX ve hipoksi indüklenebilir faktör 1-alfa'nın prognostik değeri
  1. Tez No: 730369
  2. Yazar: BİLAL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Radikal nefrektomi uygulanmış hastaların doku örneklerinde moleküler belirteçler olan Karbonik anhidraz IX (CAIX) ve Hipoksi induklenebilir faktör-1α'yı (HIF-1α) immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirmek ve böbrek kanserinin prognozu üzerine öngörü değerlerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniği'nde Ocak 2001 ile Aralık 2009 tarihleri arasında radikal nefrektomi operasyonu uygulanan berrak hücreli renal hücreli kanser (RHK) patolojisine sahip 39 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil olan tüm hastaların patolojileri tek bir patoloji uzmanı tarafından önceki patoloji sonucu bilinmeksizin tekrar değerlendirildi. Olgulara ait hematoksilen-eosin (H&E) boyalı kesitler incelenerek, CAIX ve HIF-1α antikorları hastaların kliniğinden ve takibinden habersiz olarak immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. CAIX immunoreaktivite düzeyi açısından %0, %1-25, %26-50 ve %50'den fazla olmak üzere; HIF-1α ise %50 gruplarının yaş dağılımları arasında istatistiksel olarak farklılık gözlenmedi (p=0,387). Bu gruplarda cinsiyet dağılımları arasında ise %1-25 grubunda erkek hasta sayısı %26-50 ve >%50 gruplarından istatistiksel olarak yüksek bulundu (p=0.019). İmmunoreaktivite gruplarında statüs, tümörün nüks, boyut, T evre dağılımları ile Fuhrman grade dağılımlarında da istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gözlenmedi. HIF-1α ile immunoreaktivite değerlendirildiğinde de %80 gruplarında yaş dağılımları, cinsiyet dağılımları, statüs dağılımları, nüks dağılımları, T evre dağılımları, Fuhrman grade dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmezken, boyut dağılımlarına bakıldığında immunoreaktivite düzeyi 4 cm olan olguların sayısı istatistiksel olarak diğer gruplardan anlamlı derecede az bulundu (p=0,01). HIF-1α ile boyanma yoğunluğu değerlendirildiğinde zayıf, orta, kuvvetli boyanan gruplarda yaş, cinsiyet, statüs, tümörün nüks, boyut, T evre, Fuhrman grade dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç: Ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla RHK insidansı tüm dünyada giderek artmaktadır.Erken evre renal kanser tedavisinde radikal nefrektomi beklenen yaşam süresi göz önüne alınarak sıklıkla uygulanmaktadır.Preoperatif veya postoperatif dönemde hastaların sağkalım analizlerinde oldukça yararlı olan iki moleküler belirteç CAIX ve HIF-1α'dır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we evaluated the prognostic value of carbonic anhydrase IX (CA9) and HIF-1α and their relations with anatomic, histopathologic and clinic prognostic factors. Materials and Methods: Immunohistochemical analysis was performed on paraffin-embedded specimens from 39 patients treated with a nephrectomy for renal cell carcinoma. The immunoreactivity levels of CA9 and HIF-1α were classified into four groups: 0%, 1-25%, 26-50%, >50% for CA9; and ≤1-10%, 11-50%, 51-80%, >80% for HIF-1α. The CA9 and HIF-1α stains were compared with the patient's age, sex, tumor volume, recurrence status, T stage and Fuhrman grade. Results: The age distribution of all patients with clear cell renal cell carcinoma (RCC) was as follows: 23 (59%) were older than 50, and 16 (41%) were younger. Twenty-eight patients (71.8%) were male, and 11 (28.2%) were female. Among these patients, 34 (87.2%) survived, and 5 (12.8%) died because of RCC. Seven (17.9%) patients had a recurrence after undergoing a nephrectomy. Twenty-four (61.5%) patients were classified as stage T1 and 15 (38.2%) as stage T2. Thirty-three (84.6%) patients were classified as Fuhrman grade 2 and six (15.4%) patients as Fuhrman grade 3. Although there were different degrees of staining, immunohistochemical staining was positive in all pathological samples for either CA9 or HIF-1α (7 1-25%, 15 26-50%, 17 >%50 for CA9; 11 80% for HIF-1α). Among the CA9 immunoreactive-positive patients, the number of male patients was statistically higher in the 1-25% group than the 26-50% and >50% groups (p=0.019). Among HIF-1α immunoreactive-positive patients, the ≤%10 group had a statistically lower number of tumors sized >4 cm than the other groups (p=0.01). Conclusions: We noted that there was no relationship between CA9 and HIF-1α expression with other prognostic clinicopathologic features.