Ultrason rehberliğinde infraklavikuler brakiyal pleksus blokajında hidrodiseksiyonun anestezi karakteristikleri üzerine etkileri
Effects of hydrodissection on anesthesia characteristics in ultrasound guided infraclavicular brachial plexus blockade
- Tez No: 638416
- Danışmanlar: UZMAN MURAT AKÇAY, YRD. DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Günümüzde ultrasonografi teknolojisinin gelişmesi ve uygulamalarda yaygınlaşması, özellikle ekstremite cerrahilerinde periferik sinir bloğu uygulamalarında komplikasyon oranlarını azaltması ve başarı oranlarını arttırması sebebiyle periferik sinir blok uygulamalarını arttırmıştır. Ancak buna rağmen yeterli lokal anestezik yayılımı için deneyimli doktorların bile çok sayıda iğne yönlendirmesi ve enjeksiyon yapması gerekir, bu da kazara vasküler ponksiyona ve lokal anestezik sistemik toksisitesine neden olabilir. Hidrodiseksiyon ile bu tür komplikasyonların önüne geçilebilir ve hastalara daha güvenli ve başarılı bir anestezi sağlanabilir. Bu çalışmada infraklavikuler brakiyal pleksusu blokajında hidrodiseksiyonun anestezi karakteristikleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra, çalışmamıza 85 hasta dâhil edildi. Bu hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı (Grup I: Normal yöntemle infraklavikuler brakiyal pleksusu blokajı ve Grup II: Hidrodiseksiyon uygulanan infraklavikuler brakiyal pleksus blokajı). Hasta onamı alındıktan sonra monitorizasyon ve damar yolu erişimi sağlandı. 3 yıllık bir uzmanlık öğrencisi anestezi doktoru tarafından Grup I hastalara 30 ml'lik lokal anestezik karışımı (15 ml distile su ve 15 ml %0.5'lik bupivakain), Grup II hastalara 15 ml distile su ile hidrodiseksiyon yapılıp üzerine 15 ml %0.5'lik bupivakain uygulandı. Kör bir gözlemci tarafından, blok karakteristikleri ilk 30 dakika boyunca her 5 dakikada bir değerlendirilip kaydedildi. Duyusal blok skorunun 7, total skorun 14 veya daha üzerinde olması ile bloğun başarılı ve hastanın cerrahiye hazır olduğu kabul edildi. Yine postoperatif blok kalkma süreleri, analjezi ve komplikasyon durumları değerledirilip kaydedildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Today, the development of ultrasonography technology and its widespread application have increased the peripheral nerve block applications, especially in limb surgeries, since it reduces complication rates and increases success rates in peripheral nerve block applications. However, even experienced physicians need to direct a large number of needles and injections for adequate local anesthetic spread, which can cause accidental vascular puncture and local anesthetic systemic toxicity. Such complications can be prevented by hydrodissection and a safer and successful anesthesia can be provided to patients In this study, it was aimed to investigate the effects of hydrodissection on anesthesia characteristics in the infraclavicular brachial plexus blockade. MATERIALS AND METHODS: After approval from the Health Sciences University Ankara Numune Health Practice and Research Center Ethics Committee, 85 patients were included in our study. These patients were randomly divided into two groups (Group I: Infraclavicular brachial plexus blockade with normal method and Group II: Infraclavicular brachial plexus blockade with hydrodissection). After obtaining patient consent, monitoring and vascular access were provided. Group I patients were mixed with 30 ml of local anesthetic mixture (15 ml of distilled water and 15 ml of 0.5% bupivacaine), and Group II patients were treated with 15 ml of distilled water by hydrodissection and 15 ml of 0.5% bupivacaine anesthesia resident. Block characteristics were evaluated and recorded every 5 minutes for the first 30 minutes by a blind observer. The sensory block score was 7, the total score was 14 or above, and the block was considered successful and the patient was ready for surgery. Again, postoperative block removal times, analgesia and complication conditions were evaluated and recorded.