Grafik anasanat dersi öğrencilerinin görsel iletişim dili oluşturmada karşılaştığı sorunlar
Problems of art-studio major graphic design students in creating visual communication language
  1. Tez No: 638422
  2. Yazar: RAMAZAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Birçok alan gibi sanat dalları da yeni teknoloji gelişmelerinden beslenerek gelişmektedir. Çünkü teknolojide meydana gelen yeni gelişmeler değişen koşullara ayak uydurabilmek için yeni uygulamaları gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda sanat eğitimcisi yetiştiren eğitim fakültelerinin Resim-İş Eğitimi bölümlerinde de bilgi çağı verileri ile anlam kazanan çağdaş bir sanat eğitiminin uygulanması önemlidir. Çünkü öğretmen olacak bireylerin, öğrencilerini bilgi çağının değişen koşullarına hazırlaması için güncel öğrenmeler gerçekleştirilmesi gereklidir. Bununla birlikte yeni iletişim teknolojileri özellikle grafik anasanat atölye dersleri içerisinde öğrencilerin görsel iletişim dili oluşturmasında önemli bir konumdadır. Buradan hareketle bu çalışmada grafik anasanat dersi öğrencilerinin görsel iletişim dili oluşturmada karşılaştığı sorunları belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde ve amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem yöntemi ile kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada ölçüt olarak, en az 5 yıl süredir Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde Resim-İş Öğretmenliği bulunan ve Grafik Anasanat programı olan bölümler baz alınmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan çalışma grubu ise bu üniversitelerde görevde bulunan ya da görevde bulunmuş 9 öğretim üyesi ile öğrenim gören 18 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Görüşme verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşme formu kullanılarak birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme formları ile toplanan veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda ulaşılan temalar ve kodlar araştırmacı tarafından NVİVO 12 programı ile belirlenmiş ve uzmanlara kontrol ettirilmiştir. Analizi yapılan verilerden elde edilen bulgular anlam bütünlüğü gözetilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde öğrencilerin görsel iletişim dili oluşturmada karşılaştığı sorunlar açıkça ifade edilerek ulaşılan sorunlara yönelik öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Like many other fields, art branches progress by feeding on new technology developments. Because new developments in technology make essential new applications to keep up with changing conditions. In this context, it is important to apply a contemporary art education that gains meaning with the knowledge era data in the education departments of the education faculties that educates art educators. Because individuals who will become teachers need to be updated to prepare their students for the changing conditions of the knowledge era. However, new communication technologies have an important role in creating a visual communication language of students, especially in graphic arts workshop courses. From this point of view, in this study, it is aimed to determine the problems faced by graphic art class students in creating visual communication language. The research was created by using the case study method, which is one of the qualitative research methods, and the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, and the easily accessible case sampling method. As a criterion in the research, the departments that have been art teaching at the Fine Arts Education Department for at least 5 years, and which have a graphic design course are based on. The study group, which constitutes the sample of the study, consists of 9 academic members who have been working or worked in these universities and 18 senior class students studying. In collecting the interview data, one-to-one interviews were conducted by using semi-structured and unstructured interview form. The data collected by interview forms were analyzed by using the content analysis technique. The themes and codes reached as a result of the content analysis were determined by the researcher with the NVIVO 12 program and controlled by the experts. The findings obtained from the analyzed data were interpreted considering the integrity of the meaning. In the last part of the study, the problems faced by students in creating a visual communication language are clearly stated and suggestions for the problems reached are specified.