İskân ve kentlileşme: Kilis Tibil evleri
Resetllement and being urbanized: Tibil housing in Kilis
  1. Tez No: 638451
  2. Yazar: NEVRA İREM GÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN SOYUDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
1983 yılında güvenlikli alan oluşturma ve gümrüğün genişletilmesi kararıyla birlikte tam Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan Tibil köyünün boşaltılmasına karar verilmiştir. Köy halkı zorunlu göç sonucunda Kilis kentinin merkezinde iskâna tabi tutularak Tibil Evleri olarak inşa edilen mahalleye yerleşmişlerdir. Bu araştırma iskân öncesi sınırda bir köy olan Tibil halkının yaşamlarını, iskân kararıyla birlikte yaşadıkları zorunlu göç deneyimini ve sonrasında kente yerleşmeleriyle birlikte kentle uyum süreçlerini, yerli halkla bütünleşme sürecinde yaşadıkları mekânsal, sosyo-kültürel ve politik engelleri inceleyecektir. İzlenen iskân siyasetinin eksik kalan yönlerine vurgu yapılarak işsiz kalan, göreli yoksulluk çeken ve kendilerini dışlanmış hisseden mahallelinin sosyo-psikolojik sorunlarına yer verilecektir. Çalışmanın amacı 2510 sayılı iskân yasasına bağlı olarak taşınan Tibil halkının kırsaldan kente göç deneyimleri örneği üzerinden, kentsel politikaların kent yaşamına etkisini incelemektir. Bu bağlamda Tibil köyünde doğup, iskâna tabi tutulup ve hala Tibil Mahallesinde ikamet etmekte olan, 16 görüşmeciyle nitel araştırma yöntemlerinden olan derinlemesine mülakat yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucundan iskân faaliyetlerinin uygulamada yetersiz kalmasından dolayı halkın yoksulluk ve dışlanmaya maruz kalmakla birlikte kentle uyum sürecinde de sıkıntılar çektikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The village of Tibil on the border between Turkey and Syria was evacuated based on a decision dated in 1983 to form a safe area and expand customs area. As a result of obligatory migration, the residents of the village were settled in a neighborhood called Tibil Houses, constructed under the housing plans for the central part of Kilis city. This study examined the lives of people in Tibil, their experiences of obligatory migration arising from housing decisions and their adaptation to urban life, as well as the spatial, socio-cultural and political problems they experienced with the urban residents. The socio-political problems of these people, who as a result, became unemployed, suffered from relative poverty and felt excluded, were examined with the emphasis on the deficient aspects of the housing policy. This study aimed to examine the impact of urban policies on urban life in relation to the migration-based experiences of people from Tibil who had to move because of housing law no 2510. Accordingly, a deep interview method – a qualitative research method – was used to collect data from 16 people who were born in Tibil, lived through the social stages created by the aforementioned law and still live in Tibil. The interviews indicated that people suffered from poverty and exclusion due to the inadequate practices regarding the law on housing, and that people still have problems in adapting to urban life.