Ticari temsilci olarak banka şube müdürü ve bankaya karşı hukuki sorumluluğu
Bank branch manager as a commercial representative and legal responsibility to the bank
- Tez No: 638452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Banka şube müdürü temsil yetkisi şubeye hasredilmiş bir ticari temsilci, banka ile genellikle arasında hizmet sözleşmesi bulunan bir işçi ve Bankacılık Kanunu'nun 3. maddesinde belirtildiği üzere bir banka yöneticisidir. Çalışmamızda tacir yardımcıları, ticari temsilci, banka şube müdürünün temsil yetkisi şube işleriyle sınırlanmış bir tacir yardımcısı olduğu, banka şube müdürünün tayini, temsil yetkisinin kapsamı ve sınırlandırılması, rekabet yasağı ve şube müdürlüğünün sona ereceği haller incelenmiştir. Banka şube müdürünün sorumluluğu ile ilgili olarak; hizmet sözleşmesine göre, Türk Ticaret Kanunu'nun 553. maddesi uyarınca anonim şirket yöneticisi olmasına göre ve görev yaptığı bankanın fona devri ya da faaliyet izninin kaldırılması halinde Bankacılık Kanunu'nun 110. maddesine göre şahsi iflas sorumluluğu incelenmiştir. Banka şube müdürünün, üçüncü kişilere karşı olan sorumluluğu, bankanın şube müdürünün eylemlerinden dolayı üçüncü kişilere karşı sorumluluğu veya şube müdürünün cezai sorumluluğu kapsam dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The bank branch manager is, a commercial representative whose authority of representation is devoted to the branch, a worker who has a service contract with the employer bank and a bank manager as stated in article 3 of the Banking Law. In our study, merchant assistants, commercial representative, bank branch manager as a merchant assistant whose representation authority is limited to branch affairs, the appointment of the bank branch manager, the scope and limitation of representation authority, the prohibition of competition of bank branch manager and ending situations of bank branch and bank branch manager are examined. Regarding the responsibility of the bank branch manager; According to the service contract, in accordance with the article 553 of the Turkish Commercial Code, the liability of personal bankruptcy has been examined according to the article 110 of the Banking Law, in case of the transfer of the bank or the operating license of the bank in which it operates, as a joint stock company manager. The responsibility of the bank branch manager towards third parties, the responsibility of the bank's branch manager for third parties due to the actions of the bank manager or the criminal responsibility of the branch manager is excluded.