Farklı sosyoekonomik düzeye sahip kadınların beslenme alışkanlıkları ve evde yaptıkları kışlık yiyeceklerin gastronomik açıdan değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Gastronomic evaluation of winter foods made at home and nutritional habits of women with different socio-economic levels
  1. Tez No: 638453
  2. Yazar: DAMLA BAYLAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Beslenme, özelde insan sağlığı genelde ise toplumsal açıdan sağlıklı nesillerin oluşmasında, sosyoekonomik refahın yükselmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu araştırma Ankara'da ikamet eden kadınların beslenme alışkanlıklarını ve evlerinde yaptıkları kışlık yiyecekleri gastronomik açıdan değerlendirmek ve sosyoekonomik düzeyleri bakımından değişiklik olup olmadığını saptamak amacıyla 2019-2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Anket formu ile elde edilen veriler sosyoekonomik durum, meslek ve eğitim durumu değişkenlerine bağlı olarak istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir ve yorumlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 206 yüksek sosyoekonomik düzeyde, 217 orta sosyoekonomik düzeyde toplam 423 kadın oluşturmaktadır. Bu kadınların %23,9'unun 24-28 yaş aralığında %46,8'inin bekâr, %10,2'sinin 24 yıl ve üzerinde evli, %32,4'nün lisans mezunu, %22,5'nin memur olduğu, %40,7'sinin aileye giren toplam gelirin 45001TL ve üstünde olduğu saptanmıştır. Kadınların %74,9'unun beslenme eğitimi almadığı tespit edilmiştir. YSED'deki kadınların %41,1'inin canı istemediği için; OSED'deki kadınların %36,6'sının vakti olmadığı için öğün atladığı; YSED'deki kadınların %53,9'unun; OSED'deki kadınların %42,9 yemek yerken öncelikle lezzetli olmasına dikkat ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition plays a major role in the formation of human health and socially healthy generations, and in the rise of socioeconomic well-being. This research was carried out in order to evaluate the eating habits of women residing in Ankara and their winter food in their homes from a gastronomic point of view. It was also carried out between 2019-2020 to determine whether there were changes in terms of socio-economic levels. The data obtained from the questionnaire were evaluated and interpreted using statistics package program depending on socio-economic status, occupation and educational status variables. A total of 423 women, 206 women at high socio-economic level and 217 women at medium socio-economic level, constitute the sample of the study. Of these women 23.9% are in the 24-28 age range, 46.8% are single, 10.2% were married for 24 years and over, 32.4% have a bachelor's degree, 22.5% were civil servants, 40.7% of the total income of the family was 45001TL and above. 74.9% of women were found to have no nutrition training. It was determined that 41.1% of women at high socio-economic level skipped meals because they did not want to; 36.6% of women at medium sosya-economic level skipped meals because they did not have time; 53.9% of women at high socio-economic level and 42.9% of women at medium socio-economic level paid attention to the taste of the food.