İlkokul fen öğretiminde araç-gereç kullanımı labaratuvar uygulamaları açısından öğretmen yeterlikleri
First level primary school teachers capacity about terms of using equipment and applications laboratory of since teaching
  1. Tez No: 63847
  2. Yazar: HÜNKAR KORKMAZ BAYLAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET Bugün, dünyadaki bir çok ülkenin en önemli amacı bilimsel ve teknolojik gelişmedir. Bu teknolojik gelişme bilimin yardımı ile gerçekleşen ilkokulda verilen fen eğitimi çocukların teknolojik yeniliklere ve değişikliklere kolayca uyum sağlamasına yardım eder. Okullardaki fen eğitimi programlan çocukların düşünme yeteneklerinin gelişmesine yardım eder. Fen eğitiminin en önemli amacı çocukların yeni bir problem durumu ile karşılaştıklarında onu çözmelerine ilke ve kavramları anlamalarına yardım etmektir. Bu araştırmanın amacı ilkokul fen öğretmenlerinin fen öğretiminde araç- gereç kullanımı ve laboratuvar uygulamaları açısından yeterliklerini ortaya koymaktır. Çalışmanın ilkokul fen öğretiminin verimliliğinin sağlanması için alınması gereken önemler konusunda ilkokul fen öğretimindeki mevcut uygulamalara ışık tutması ümit edilmektedir. Araştırma 1996-1997 öğretim yılında Mardin, Ankara, Yozgat illerinde bulunan 96 öğretmen üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Verilen Bilişsel Yeterlik Testi ve Sınıf İçi Performans Gözlem Formundan alınan puanlardan elde edilmiştir. Gözlem Formu : Gözlem formu 25 davranıştan oluşmaktadır. Gözlem iki ayrı gözlemci tarafından ayrı ayrı ve aynı anda gerçekleştirilmiştir. Gözlemcilerin değerlendirmelerinin aritmetik ortalaması alınarak, öğret menlerin gözlem puanı olarak analize katılmıştır. Gözlem formunda beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Bilişsel Yeterlik Testi : 30 maddelik çoktan seçmeli bir test kullanılmıştır. Bu test fen eğitimi konularını kapsar. Test maddeleri ders öğretmenleri, ve bir grup fen eğitimi uzmanının görüşü alınarak, fen eğitiminde son yenilik ve gelişmeler incelenerek geliştirildi. Test araştırmacı tarafından geliştirildi. Ön deneme için 43 kişiye uygulandı. Test güvenirlik katsayısı KR 20 formülü ile elde edilmiştir. Test güvenirliği 0.80 bulunmuştur.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Bütün değişkenler ile ilgili verilen aritmetik ortalaması, standart sapması ve korelasyon hesaplamaları yapılmıştır. Bilişsel Yeterlik Testi ve Gözlem Formundaki değişkenler arasındaki ilişkiyi göstermede tek yönlü varyans analizi ve bağımsız t testi kullanılmıştır. Bu çalışma yaklaşık bir yıl sürmüştür. İlkokul fen öğretmenlerinin araç gereç kullanımı ve laboratuvar uygulamaları açısından yeterliklerini ortaya koymaya çalışan bu araştırma sonucunda bulunan sonuçlar aşağıda verilmiştir: Bilişsel Yeterlik Testi Sonuçları : Aritmetik ortalama (x)=16.198 Standart Sapma (SS)=4.833 Öğretmenlerin, Bilişsel Yeterlik Testinden aldıkları puanlar arasında bulundukları illelere, cinsiyetlerine, kıdemlerine, eğitim düzeylerine, katıldıkları kurslara göre anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Gözlem Formu Puanları Aritmetik ortalama (x)=73.438 Standart Sapma (SS)=1 4.684 Öğretmenlerin sınıf içi performans gözlem formundan aldıkları puanlar arasında cinsiyetlerine, kıdemlerine, eğitim düzeylerine göre anlamlı bir fark gözetilmemesine rağmen öğretmenlerin sınıf içi performans gözlem formundan aldıkları puanları ile konuya yönelik katıldıkları kurslar arasında anlamlı bir fark vardır. Kursa katılan öğretmenler katılmayan öğretmenlere göre daha iyi bir performans sergilemişlerdir. Öğretmenlerin Bilişsel Yeterlik testinden aldıkları puanlar ile sınıf içi performans Gözlem Formundan aldıkları anlamlı bir ilişki vardır. İlişki düzeyi 0.93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Today technological and scientific development are the most important goal of many countries, in the world. This technological development is created by the aid of science. Science education given to students in primary school can create ındıvuduals who adapt the technological changes and innovations easily. Also science education programs in schools can help students to develop their think abilities. An important goal of science education is to help students develop an understanding of concepts and principles and use them when solving a problem in a new situation. This research was done for the purpose of demonstration that first level primary school teachers' capacity is good enough in terms of using equipment properly and applications in laboratory. The research is expected to hıghlıgh current applications in primary school science teaching concerning the measures needed to provide effecincy of the education in primary school science teaching. The survey applied on 96 primary school teachers attending in 1996- 1997 academic schoolastic year in Yozgat, Ankara and Mardin. Descriptive method was used in the research. Data obtained from marks given proficiency in cognitive test and from observation form. Observation Form consist of 25 behaviours. The observation was performed by two observatiors; seperately but spontaneously. Observator assesments were taken and included in the analysis as observation point of teachers. Pentad grading scale was used in observation form. Proficiency in Cognitive Test: 30 item, multiple-choice test was used, This test called science education subjects. The items were evaluated by the classroom teachers and a group of experts in science education according to the appropriateness of the items for the purpose of investigation and their represented veness of primary school science.VII Prior to application a proficiency in cognitive Test it is developed by the researcher has also been administered as a pretest (N=43). The reliability coeffıcıency of test is set through the KR 20 formula. The reliability of the test was found to be 0.80 for this study. In analysis of the obtained data, SPSS was used to analyze the data. Mathematical avarage of data, related with all variables standard deviation and correlations were calculated. The variance of analysis and independent t-test were done to determine the ability of variables to proficiency in cognitive test and observation form points. This study was conducted over opproximately a year. At the end of this research which was done in order to specify the suffiency of first level primary school science teachers in using equipment and application of laboratory in science education the following results are obtained as listed: Proficiency in Cognitive Tests'results: Mean (x): 16.198, Standart Deviation (SS)=4.833 Teachers; Proficiency in Cognitive Tests'results: according to the cities, according to the sex, according to the job experience, according to level of education, according to inservice tramng cours, there is no significant difference. Observation forms'results, Mean (x)=73.438, Standart Deviation (SS)=1 4.684 Teachers' Observation forms'results, according to the sex, according to the level of education, according to the job experience, there is no a significant difference. But, according to the inservice training cours, there is a significant difference within teachers groups. The difference stenmed from the teacher who graduated from inservice training cours and who don't graduated from inservice training cours. According to the results obtained in research according to the results of the correlation. Coefficients calculated to determine points and observation form points. The relation level (r)=0.93 The relation level was very high found.