Sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf fen ve teknoloji dersine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of in service education requirements of class teachers related to fourth class science and technology course
- Tez No: 381488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf Fen ve Teknoloji dersine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını saptamaktır. Araştırmada, Ankara Merkez ilçelerinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin Fen ve Teknoloji dersi hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının cinsiyet, mezuniyet, öğretmenlik mesleğindeki hizmet yılı, hizmet içi eğitime katılma, 4. veya 5. sınıf okutma sayısı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğine dair elde edilen veriler de incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara İli Merkez ilçelerinde yer alan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Ankara Merkez ilçelerinden Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Keçiören ilçelerinde bulunan 9 okulun sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada anketi geçerli sayılan 285 sınıf öğretmeninin verileri değerlendirilerek Fen ve Teknoloji dersine yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçları incelenmiştir. Verileri toplamak amacıyla, ilkokul fen ve teknoloji öğretimine ilişkin kaynaklardan yararlanılarak ve uzman görüşü alınarak ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmaya katılan öğretmenlerin kişisel bilgilerine ait sorular yer almaktadır. İkinci bölümde, öğretmenlerin 4. sınıf Fen ve Teknoloji dersi hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. İhtiyaç düzeyleri Likert tipi beşli derecelendirme ölçeğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak; öncelikle tüm bağımsız değişkenler için, tanımlayıcı istatistikler olan frekans (N), yüzde (%), ortalama (X), standart sapma (SS) değerleri ortaya konmuştur. Daha sonra iki ilişkisiz örneklemden elde edilen puanların birbirlerinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini test etmek amacıyla“Mann Whitney U-testi ”, ilişkisiz iki ya da daha çok örneklem ortalamasının birbirlerinden anlamlı farklılık gösterip göstermediğini test etmek amacıyla“Kruskal Wallis H-Testi”kullanılmıştır. Kruskal Wallis testi sonucu gruplararası gözlenen anlamlı farkın, hangi gruplar arasındaki anlamlı farklara bağlı olarak ortaya çıktığını anlamak için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf Fen ve Teknoloji dersi hizmet içi eğitim ihtiyaç belirlemek için sunulan maddelere“az”,“orta”ve“oldukça çok”düzeylerinde cevap verdikleri ve bunun öğretmenlerin Fen ve Teknoloji dersine ilişkin hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklarının bir göstergesi olduğu anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim ihtiyaçları“cinsiyet”değişkenine göre sadece ölçme değerlendirme alanında farklılaşmakta iken program bilgisi, alan bilgisi, öğretim yöntem ve teknikleri, araç gereç kullanımı alanlarında anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Öğretmenlerin ihtiyaçları;“mezuniyet”,“kıdem”, hizmet içi eğitim alma sayısı“ değişkenlerine göre de farklılaşmamakta iken; öğretmenlerin sadece program bilgisine yönelik ihtiyaçları ”4. veya 5. sınıf okutma sayısı" değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is determination of in service education requirements of class teachers related to fourth class science and technology course. In this research, data of class teachers working schools located in the centre districts of Ankara are collected. The collected data are examined and interpreted to determine whether in service education requirements of class teachers are differentiated according to gender, graduation degree, seniority, number of attendance to in service education and number of years teaching in fourth and fifth class. The universe of the research is class teachers working in the center districts of Ankara. The working group of the research is class teachers working in nine different schools located in Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Keçiören. Data collected from 285 class teachers are evaluated to determine in service education requirements of class teachers related to fourth class science and technology course. To collecting data, scale is developed by making use of the resources related to science and technology teaching in primary school and by taking expert opinions. The developed scale consists of two sections. In the first section, questions related to personal information of class teachers attended to this research are provided. In the second section questions related to determination in service education requirements of class teachers for fourth class science and technology course are provided. The requirement level is collected by Likert type fivefold grading scale. Data collected from research is analyzed by using SPSS software. Firstly, for all independent variables frequency, percentage, average, and standard deviation values are calculated. Secondly, Mann Whitney U test is used to understand whether there is a significant difference or not between points gathered from two independent samples and Kruskal Wallis H-Test is used to understand whether there is a significant difference or not gathered from two or more independent samples. Finally, for the cases obtaining significant differences from the Kruskal Wallis H-Test, Mann Whitney U is applied for obtaining the source of the significant difference by finding the groups having significant differences. According to the result of the research, class teachers answer the questions related to determine in service education requirements for fourth class science and technology course as a level of low, average and quite a lot. This result shows that class teachers need in service education for science and technology course. In service education requirements of class teachers are differentiated according to gender in measurement and evaluation field. However, it is seen that there is no significant difference in service education requirements of class teachers according to gender in fields of program information, branch information, method and techniques of teaching, equipment utilization. In service education requirements of class teachers are not differentiated according to graduation, seniority, and number of attendance in service education. In service education requirements of class teachers are differentiated in a significant level in the program information field according to the number of teaching fourth and fifth class.