Fen bilgisi ve sınıf öğretmeni adaylarının bazı temel fen konu ve kavramlarına yönelik metaforik algılarının belirlenmesi
Inversigation of science and elementary teachers candidates metaphoric perceptions of some basic science subjects and concepts
  1. Tez No: 638482
  2. Yazar: NAZAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AĞGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma fen bilgisi ve sınıf öğretmeni adaylarının bazı temel fen konu ve kavramlarına yönelik algılarını metaforlar aracılığıyla belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı çalışmanın örneklemi, fen bilgisi ve sınıf öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 65 fen bilgisi ve 128 sınıf öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 16 fen konu ve kavramına yönelik algılarını yansıtabilecekleri bir form kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış ve oluşturulan metaforlar analiz edilmiştir. Analizler sonucunda metaforlar, metaforlara ait yüzde değerler, analizlerle oluşturulan kod ve kategoriler tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda hem sınıf hem de fen bilgisi öğretmen adaylarının her bir fen konu ve kavramı için oluşturdukları metaforlar yardımıyla algıları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine science and elementary teacher candidates' metaphoric perceptions of some basic science subjects and concepts. The sample of the study, which uses the survey model, consisted of sixty five science and one hundred twenty eight elementary teacher candidates enrolled to the departments of science teacher training and elementary education in a state university. In the study, as a data collection tool, the form developed by the researcher, which aims to identify participants' perceptions of sixteen science subjects and concepts, was used. In the analysis of the metaphors created, content analysis method was used. As a result of the analysis, the metaphors, their percentages, codes and categories generated were tabularied. So, both science teacher and elementary teacher candidates' perceptions of the metaphors they created for each science subject and concept was revealed.