Ortasında eliptik yarık bulunan cam-karbon/epoksi hibrit kompozit plakların burkulma davranışının incelenmesi
Investigation of buckling behavior of glass-carbon/epoxy hybrid composite plates with elliptical slit in the middle
  1. Tez No: 638481
  2. Yazar: RAMAZAN BARDAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında çentiksiz, 0,15, 30, 45, 60, 75, 90 çentik açısı, [(0/90)2]s tabakalama dizilimi, (0/90) oryantasyon açısı, düz(Plain) ve dimi(Twill) farklı iki elyaf örgü tipinde kumaş, toplam sekiz tabakalı olacak şekilde cam-karbon/epoksi hibrit tabakalı kompozit plakalar hazırlanmıştır. Tüm bunlar dikkate alınarak 8 farklı tipolojideki kompozit tabakalar için sınıflandırma yapılmıştır. Çentiksiz ve θ = 0, 15, 30, 45, 60, 75,90 çentik açılı olacak şekilde üretilmiştir. Tüm bu numunelerin bütün grup tipleri için burkulma testleri yapılmıştır. Birbirleri ile mukayese edilmek üzere bu testlerde burkulma davranışlarının tespiti yapılmıştır. Kumaş tipi, tabakalama dizilimi, çentik ve oryantasyon açılarının burkulma dayanımına nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Yapılan tüm deneylerde burkulma davranışının kumaş bakımından ikinci grupta bulunan dimi(Twill) örgülü karbon kumaşından daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte fiber olarak karbon fiberin burkulma davranışının cam fibere göre daha iyi olduğu da tespit edilmiştir. Çentik açısı bakımından ise çentiksiz olan açıların daha iyi olduğu anlaşılmıştır. Tabakalama dizilimi açısından ise [0c/90c/0c/90c/90c/0c/90c/0c] dizilimin daha iyi olacağı görülmüştür. Ayrıca genel olarak Twill örgü tipinin Plain örgü tipinden daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, without notch, 0, 15, 30, 45, 60, 75, 90 notch angle, [(0/90)2]s layering sequence, (0/90) orientation angle, Plain and Twill Glass-carbon / epoxy hybrid composite plates with a total of eight layers of fabric in two different fiber weave types were prepared. Considering all these, classification was made for composite layers in 8 different typologies.Buckling tests were performed for all group types of all these samples. Buckling motions were determined in these tests to be compared with each other. It was investigated how the fabric type, layering arrangement, notch, and orientation angles affect the buckling motions. In all experiments, it was concluded that the buckling motions of twill knitted carbon fabric in the second group in terms of fabric is better. However, it has been determined that the buckling resistance of carbon fiber as fiber is better than glass fiber. In terms of notch angle, it is understood that angles without notch are better. [0c/90c/0c/90c/90c/0c/90c/0c] sequence has been found to be more durable in terms of stratification sequence. It is also concluded that the Twill knitting type is generally better than the Plain knitting type.