Değişik geopolimer beton numunelerin farklı kür koşulları altında basınç dayanımının değişimi
The change of compressive strength of different geopolymer concretes under different curing conditions
- Tez No: 638484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL NİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beton dünyada yapılarda en fazla kullanılan yapı malzemelerinden birisidir. Gelecekte de beton kullanımının artan nüfusla beraber artacağı düşünülmektedir. Fakat beton yapımında kullanılan Portland çimentosu CO2 salınımından ötürü çevremizi kirletmektedir. Gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için Portland çimentolu beton yerine alternatif beton türlerine ihtiyacımız vardır. Geopolimer beton atık bağlayıcı malzemelerle üretildiklerinden ve çevreye çok daha az CO2 yaydıklarından dolayı gelecekte Portland çimentolu beton yerine kullanılabilirler. Son zamanlarda Geopolimer betonların yapılarda kullanımı için dayanım ve durabilite çalışmaları yapılmaktadır. Bu tez kapsamında ise atık malzemelerle üretilen farklı Geopolimer betonların farklı kür koşulları altında basınç dayanımının gelişimi araştırılmıştır. Geopolimer beton tipleri olarak; %100 yüksek fırın cürufu içeren, %75 yüksek fırın cürufu + %25 F-tipi uçucu kül içeren, %50 yüksek fırın cürufu + %50 F-tipi uçucu kül içeren 3 farklı Geopolimer betonların yapılarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Geopolimer betonların ekonomik üretilebilmesi açısından alkali aktivatörler ile beraber yüksek oranda su kullanılarak Geopolimer beton üretilmiştir. Toplam bağlayıcı miktarı ise kimyasal durabilite etkilerine karşı standartlarda Portland çimentolu betonlara önerilen değerler Geopolimer betonlarda kullanılmıştır. Kür yöntemleri olarak laboratuvar, ısı kürü ve su kürü yöntemleri kullanılarak, 13 farklı kür yöntemleri seçilmiş ve seçilen kür koşulları altında Geopolimer betonların 2., 28. ve 90. günlerde basınç dayanımlarının değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is one of the most used materials in structural applications. It is thought that the use of concrete will increase with the increasing population in the future. However, Portland cement pollutes our environment due to CO2 emission. In order to leave a green environment for future generations, alternative types of concrete instead of Portland cement is required. Since Geopolymer concrete is produced with waste binder materials and emits much less CO2 to the environment, they can be used in the future instead of Portland cement. Recently, strength and durability studies have been carried out for the utilization of Geopolymer concrete in structural buildings. In this thesis, the development of compressive strength of different Geopolymer concretes produced with waste materials under different curing conditions was investigated. The utilization of 3 different Geopolymer concretes containing 100% blast furnace slag, 75% blast furnace slag + 25% F-type fly ash, 50% blast furnace slag + 50% F-type fly ash was investigated in order to use Geopolymer concretes in the structural buildings. Geopolymer concrete was produced by using high levels of water together with alkali activators in order to produce Geopolymer concrete economically. The total amount of binder is selected so that the chemical durability criteria of Portland cement concrete given in standards was also used in Geopolymer concretes. 13 different curing methods were selected using laboratory, heat-curing and water-curing methods, and the variation in compressive strength of Geopolymer concretes on the 2., 28. and 90. days was investigated.