The effect of strategic leadership implementation on total quality management: A quantitative study in Baghdad University and colleges
Stratejik liderlik uygulamasının TKY üzerindeki etkisi: Bağdat Üniversitesi ve kolejlerinde kantitatif bir çalışma
  1. Tez No: 638489
  2. Yazar: ZAİD ALQAZZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ MESUT BÜKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplam kalite yönetimi, hedeflerine ulaşmak için bir organizasyonun insan ve maddi varlıklarını en iyi yöntemle donatmayı planlayan bir yönetim mantığı ve uygulamalarıdır. Bu büyüleyici inceleme, Bağdat kolejlerinin uygulamadaki hazır olup olmadığını araştırdı ve bir toplam kalite yönetimi çerçevesi önerdi. Sınavın hedefleri, Bağdat üniversitelerindeki zorlayıcı kalite onaylama formlarının yakınlığına genel bir bakış, eğitim kalitesini iyileştirmek için Bağdat üniversiteleri tarafından aranan konuları araştırmak, toplam kalite yönetimi uygulaması için temel kritik faktörleri araştırmak, çeşitli uygulamalar arasındaki bağlantıyı araştırmaktı. Bağdat üniversitelerinde yönetim, Liderliği etkileyen unsurları keşfetme, toplam kalite yönetimi uygulama çerçevesi önerme. Kalite yönetimi uygulamaları açısından VC'ler, Kayıt Memurları, Dekanlar, Öğretmenler ve Öğrencilerin bakış açısıyla tüm Bağdat Üniversitelerini yoğunlaştırmıştır. Araştırma, merkez alıştırmalarına odaklandı, örneğin talimat verme, öğrenme ve inceleme; ve eğitim ürününün kalitesini doğrudan etkileyen perspektifler. Verilerin analizi için Betimleyici İstatistikler, Korelasyon, Regresyon ve ANOVA yapılmıştır. Keşifler, Bağdat üniversitelerinin tahmin, araştırma ve iyileştirme alanında güçlü olduğunu, ancak kaynak yönetiminde güçsüz olduklarını ve sonuçta kalite yönetimi çerçevesine ilişkin konumlarının beklenenden daha iyi olduğunu gösterdi ve bu da daha fazlasının yapılması ve iyileştirilmesi gerektiğini gösterdi. Liderlik bağımsız bir değişkendir ve toplam kalite yönetimi uygulama düzeyini ölçmek için bir aracıdır. Ek olarak, tüm seçtikleri toplam kalite yönetimi faktörleri kesinlikle birbirleriyle ilişkilendirildi. İnceleme, bir toplam kalite yönetimi uygulama çerçevesi önerdi. Ayrıca, HEI'lerde eğitim kalitesinin en büyük zayıflıkları olarak üniversitelere bakma konusunda yetersiz finansman ve fiziksel varlıkları, düzenleme ve değer onayının yokluğunu ortaya çıkardı. İnceleme bilimsel verilere katkıda bulunur, kalite güvencesi alanında gelecekteki araştırmalara güçlü bir yer verir ve Bağdat Üniversitelerinde kalite güvencesi için öneriler sunar.
Özet (Çeviri)
Total quality management is an administration reasoning and practices that plans to outfit the human and material assets of an association in the best method to accomplish the goals of the organization. This spellbinding examination researched the readiness of Baghdad colleges in implementation and proposed a total quality management framework. The destinations of the examination were to an overview the nearness of compelling quality affirmation forms in Baghdad universities, investigate the issues looked by Baghdad universities to improve the quality of education, investigate basic critical factors for total quality management execution, investigate connection among various practices of management in Baghdad universities, discover the elements impacting Leadership, propose a total quality management implementing framework. It concentrated all Baghdad Universities through the view of VCs, Registrars, Deans, Teachers and Students with respect to the quality management practices. The investigation concentrated on the center exercises for example instructing, learning and examining; and the perspectives which directly affected the quality of educational products. Descriptive Statistics, Correlation, Regression and ANOVA were performed to analyze the data. The discoveries demonstrated that Baghdad universities were strong in the region of estimation, investigation and improvement however powerless in resource management and their standing with respect to quality management framework, all in all, was better than expected which demonstrated that more should be done and improved. Leadership is an independent variable and an intermediary to quantify total quality management implementing level. In addition, all chosen total quality management factors were decidedly associated with each other. The examination proposed a total quality management implementation framework. It additionally uncovered inadequate finance and physical assets, absence of arranging and absence of value confirmation at taking care of universities as top weaknesses to training quality in HEIs. The examination adds to scholarly data, gives a strong establishment to future research in the territory of quality assurance and offers suggestions for quality assurance in Baghdad Universities.