Böbrek nakli alıcılarının donör özelliklerine göre algılanan kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of perceived anxiety levels according to donor characteristics of kidney transplant recipients
- Tez No: 638515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışma böbrek nakli alıcılarının donör özelliklerine göre algılanan kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı araştırma metodu yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, Şubat- Temmuz 2019 tarihleri arasında Organ Nakli Polikliniği'nde çalışmaya katılmayı kabul eden 330 böbrek nakli alıcısıyla (261 canlı, 69 kadavra donör) gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre dayalı olarak geliştirilen“Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI)”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Canlı ve kadavra donör böbrek nakli alıcılarının durumluk kaygı düzeyinin hafif, sürekli kaygı düzeyinin ise orta derece olduğu ve aralarında bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Her iki donör özelliğindeki böbrek nakli alıcılarından beslenme /sıvı alımı ile ilgili sorun yaşayanların sürekli kaygı puan ortalamasının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this descriptive study was to determine the relationship between donor characteristics and kidney transplant recipients' perceived anxiety. Method: The study was carried out with 330 kidney transplant recipients (261 live, 69 cadaver donors) who agreed to participate in the Organ Transplant Clinic between February and July 2019. Data were collected using a demographic characteristics questionnaire developed by the researchers based on literature review and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS v. 23). Results: Participants had low state anxiety and moderate trait anxiety scores. There was no significant difference in state anxiety and trait anxiety scores between kidney transplant recipients from living and deceased donors (p>0.05). Participants experiencing problems with nutrition/fluid intake had higher trait anxiety scores.