The validity and reliability study of Turkish version of body perception questionnaire
Beden algı ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 638514
  2. Yazar: DENİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMEN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Beden Algı Ölçeği'nin Türkçe'ye çevirisi ve kültürler arası adaptasyonunun yapılarak geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Beden Algı Ölçeği, vücut farkındalığı ve otonomik reaktivitenin bir öz bildirim ölçüsüdür. Maddeleri, beyni ve vücudu bağlayan bir dizi sinir yolu olan otonom sinir sisteminin (OSS) organizasyonuna dayanmaktadır. Bu yollar vücuttan organların ve dokuların durumu hakkında bilgi gönderir. Bu gelen sinyallerin bazıları vücudun öznel farkındalığı için bir temel oluşturur. OSS ayrıca bu organların ve dokuların işlevlerini kontrol eden sinyaller taşır. Bu sinyaller, iç ve dış ihtiyaçlara bağlı olarak vücudun işlevlerini değiştirebilir. Çalışma 175 sağlıklı ve 120 anksiyeteli katılımcı içermektedir. Çeviri ve kültürlerarası adaptasyon için Beaton'un 6 aşamalı prosedürü kullanıldı. Prosedürün aşamaları tamamlandıktan sonra anket sonuçlandırıldı. Geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinde iç tutarlılık için için yaptığımız testlerde Beden Algısı Ölçeği'nin güvenilir olduğu görüldü. Ölçek maddelerinin Varimax Rotasyonuyla Keşfedici Faktör Analizinde 3 faktör altında toplanabildiği ve BPQ varyansının % 63,56'sını açıklanabildiği gözlenmiştir. BPQ'nun yinelenebilirliği ve zamansal değişmezliği iki hafta arayla gerçekleştirilen test ve tekrar test uygulamaları ile incelenmiş ve değişmezliğin iyi düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Body Perception Questionnaire (BPQ) through the Turkish translation of the questionnaire and the intercultural adaptation. The Body Perception Questionnaire (BPQ) is a self-report measure of body awareness and autonomic reactivity. Its items are based on the organization of the autonomic nervous system (ANS), a set of neural pathways connecting the brain and body. These pathways send information from the body about the status of organs and tissues (i.e., afferent projections). Some of these incoming signals form a basis for the subjective awareness of the body. The ANS also carries signals that control the functions of these organs and tissues (i.e., efferent projections). These signals can alter the functions of the body, depending on internal and external needs. The study includes 175 healthy participants and 120 participants with anxiety. Beaton's 6-step procedure was used for translation and intercultural adaptation. After the steps of the procedure were completed, the questionnaire was finalized. The tests were carried out to measure the internal consistency and the validity and reliability analyses showed that the BPQ measure was found to be highly reliable. It has been observed that the scale items could be grouped under 3 factors in the Varimax Rotation Exploratory Factor Analysis and the BPQ variance could be explained by 63.56%. The repeatability and the temporal invariance of BPQ have been studied through biweekly tests and repeated test applications and the invariance was found out to be on an good level.