Emergency applications of renal transplant patients
Renal nakilli hastaların acil başvuruları
- Tez No: 757058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY MEDETALİBEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Türkiye'de acil servise başvuran böbrek nakli alıcılarının özellikleri ve sağ kalımları hakkında çok az bilgi vardı. Biz bu çalışmada, İstanbul Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Birimi'ne başvuran hastaların demografik, laboratuvar verileri ve klinik sonlanımlarını değerlendirmeye çalıştık. Materyal ve Metot: İstanbul Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Birimi'ne 1 Ocak 2020 ile 1 Mart 2021 arasında başvuran böbrek nakli alıcıları dahil edildi. Hastalar preemptif ve nonpreemptif olarak kategorize edildi. Gruplar arasındaki demografik ve laboratuvar verileri ile hasta ve allograft kayıpları incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 295 hastanın 261'i (%88,5) merkezimizde, 34 hasta ise (%11,5) dış merkezde böbrek nakli operasyonu yapılmıştı. Hastaların 140'ı (%47,5) kadın,155'i (%52,5) erkekti. 227 (%76,9)'si canlı donörden böbrek nakli yapılmış iken, 68 (%23,1)'i kadavra donörden böbrek nakil yapılmıştı. 70 (%23,7) hasta preemptif böbrek nakil 225 (%76,3) hasta ise nonpremptif'ti. Hipertansiyon ve diyabetes mellitus sıklığı preemptif grupta nonpreemptif gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Non-preemptif böbrek nakili alıcılarında komorbid hastalık ve hospitalizasyon sıklığı preemptif gruba göre daha fazladır. Bu durum diyaliz ilişkili komplikasyonlar ve neden olduğu sonuçlar ile ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: There were a few data on the characteristics and survival of kidney transplant recipients admitted to the emergency department in Turkey. In this study, we aimed to evaluate patients' demographic, laboratory data, and clinical outcomes who applied to the Istanbul Medical Faculty Emergency Internal Medicine Unit. Materials and Methods: Kidney transplant recipients admitted to the Istanbul Medical Faculty Emergency Medicine Unit between January 1, 2020, and March 1, 2021, were included. Patients were categorized as preemptive and nonpreemptive. Demographic and laboratory data between the groups, as well as patient and allograft losses, were examined. Results: 295 patients were included in the study. 261 (88.5%) patients had undergone kidney transplantation in our center, and 34 were (11.5%) in another center. In addition, 140 (47.5%) of the patients were female, and 155 (52.5%) were male. While 227 (76.9%) were transplanted from a living donor, 68 (23.1%) were from a cadaver donor. In addition, 70 (23.7%) patients were preemptive, and 225 (76.3%) patients were non-preemptive kidney transplants. The frequency of hypertension and diabetes mellitus was significantly higher in the preemptive group than in the non-preemptive group. Conclusion: The frequency of comorbid disease and hospitalization is higher in non-preemptive kidney transplant recipients than in the preemptive group. This situation can be associated with dialysis-related complications and their consequences.