Vardiyalı ve sabit düzende çalışan sağlık personelinde sirkadiyen ritim ile beslenme alışkanlıkları ve metabolik sendromun değerlendirilmesi
Determine of nutritional habits and metabolic syndrome with circadian rhythm in healthcare workers working in shifts and non shift
- Tez No: 638520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma; vardiyalı ve sabit düzende çalışan sağlık personelinde sirkadiyen ritim, beslenme alışkanlıkları ve metabolik sendrom (MetS) arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Kasım 2019 - Ocak 2020 tarihleri arasında Osmaniye Devlet Hastanesi'nde sağlık personeli olarak çalışan, 33 vardiyalı (VG) ve 37 sabit düzende (KG) çalışan toplam 70 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve çalışma şekline ilişkin bilgileri saptamak amacıyla anket formu araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bireylerin uyku kalitesini ölçmek için Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite (IPAQ) kullanılmıştır. Günlük enerji ve besin ögesi alımını belirlemek için 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Tüm bireylerin vücut kompozisyonları BİA kullanılarak ölçülmüştür. Antropometrik ölçümler, araştırmacı tarafından alınmıştır. MetS durumunun değerlendirilmesi için kan parametreleri ve kan basıncı ölçümleri analiz edilmiştir. VG'deki bireylerin yaş ortalaması 37.45±8.96 yıl, KG'dekilerin ise 39.32±7.22 yıl olarak bulunmuştur. İki grubun da fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Hafif şişman olanların sıklığı VG'de %53.1, KG'de % 38.9'dur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is planned to determine the relationship between circadian rhythm, nutritional habits and metabolic syndrome (MetS) in healthcare personnel that working shift and non shift. The research was carried out on 70 people working as 33 shifts and 37 non shift health personnel at Osmaniye State Hospital between November 2019 and January 2020. The questionnaire form was applied by the researcher by face-to-face interview in order to determine the general characteristics, health information, nutritional habits and working style of the individuals. Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used to measure the sleep quality of individuals and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the level of physical activity. 3-day food consumption record was taken to determine the daily energy and nutrient intake. Body composition was measured using BIA. Anthropometric measurements were taken by the researcher. Blood parameters and blood pressure measurements were analyzed to evaluate the MetS status. The average age of individuals in VG is 37.45 ± 8.96 years and 39.32 ± 7.22 years in KG. The physical activity levels of both groups are low. The frequency of those who are overweight is 53.1% in VG and 38.9% in KG (p> 0.05).