İmplant destekli hareketli protezlerde kullanılan farklı yüzey özelliklerine sahip locator tutucuların aşınmalarının ve tutuculuk kuvvetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of wear and retention forces of locator attachments with different surface properties used in implant supported overdenture
- Tez No: 638519
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tam dişsiz hastaların implant destekli tam protezler ile tedavi edilmesiyle protezlerde stabilite ve retansiyon eksikliği, sürekli kemik yıkımı, çiğneme fonksiyonunda bozukluk ve sosyal problemler önlenmiş olur. İmplant destekli tam protezlerde retansiyonun sağlanması için esas olarak locator, top başlı, bar, mıknatıs veya teleskop sistemler kullanılmaktadır. Locator tutucuların kendinden hizalama özelliği nedeniyle hastanın protezlerini minimum aşınmayla rahatlıkla yerine oturtabilmesi, implant ve üst yapı arasındaki açılanmaları 40 dereceye kadar kompanse edebilmesi ve interoklüzal mesafenin az olduğu durumlarda protezdeki kırılmaları önlemeleri nedeniyle tercih edilmektedirler. Dayanak materyali olarak sıklıkla biyouyumluluk ve mekanik özelliklerinden dolayı titanyum nitrid kaplama kullanılmaktadır. Günümüzde zirkonyadan üretilen locator tutucular ile titanyum karbon nitrid kaplı locator tutucular da başarıyla kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı bu üç locator sisteminin düz ve 10o ile 30o açılı olacak şekilde ağız ortamını taklit eden sıvı ortamda takma çıkarma siklusları sonucundaki aşınmalarının kütle kayıpları ve SEM bulguları ile saptanması ve tutuculuk kuvvetinde meydana gelen kayıpların değerlendirilmesidir. Patriksin yerleştirileceği implant analoğu ve matriks için alüminyum bloklardan yararlanıldı. Açılanma değerlerine uygun olarak açılı deney grupları için deney düzeneği değiştirildi. Her gruptan 7 örnek olacak şekilde toplamda altı grup için 42 örnek oluşturuldu. Alüminyum modeller test sistemine (MTS 858 Mini Bionix II, Eden, Prairie, MN ,USA) eksenel olarak bağlandı. Test sırasında örnekler distile su ile nemlendirilerek ağız ortamı taklit edildi. Sonuç olarak 5.000 siklus sonunda tüm ataşman sistemlerinde tutuculuk kaybı, SEM bulgularında deformasyonlar ve kütle kayıpları olduğu gözlendi. İmplant üstü tam protezlerin stabilizasyonu için 5-7 N değerleri baz alındığında, tüm sistemler referans değerlerinde tutuculuk gösterdiler. Açılı tutucuların retansiyon değerleri ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Düz tutucuların retansiyon değerleri ortalamalarına bakıldığında ise titanyum karbon nitrid kaplı locatorın tutuculuğu anlamlı düzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Treatment of complete edentulous patients with implant-supported complete dentures prevents the lack of stability and retention, permanent bone destruction, chewing dysfunction and social problems. Locator, ball attachment, bar, magnet or telescope systems are mainly used to provide retention in implant supported complete dentures. Locator attachments are preferred because of the self-aligning feature of this type of attachments, the patient can easily fit the prosthesis with minimum wear, compensate the angles between the implant and the superstructure up to 40 degrees and prevent the fractures in the prosthesis when the interocclusal distance is short. Titanium nitride coating is often used as the base material due to its biocompatibility and mechanical properties. Nowadays, locator attachments produced from zirconia and titanium carbon nitride coated locator attachments are also used with success. The aim of this study is to determine the loss of mass and retention force of the three locator systems which are straight, 10o and 30o angled, as a result of insertion-extraction cycles in wet medium similar to the oral environment. Aluminum blocks were used to placed the matrix and implant analog. The test setup for angled test groups was changed according to the degrees. 42 samples were created for a total of six groups with 7 samples from each group. Aluminum models were axially connected to the test system (MTS 858 Mini Bionix II, Eden, Prairie, MN, USA). During the test, the samples were moistened with distilled water to simulate the oral environment. As a result, at the end of 5000 cycles, there was a loss of retention in all attachment systems, deformations in SEM findings and mass losses. Based on the 5-7 N values for the stabilization of the complete dentures on the implant, all systems showed conservative reference values. No statistically significant difference was found between the mean retention values of the angle attachments. The retention values of the 0-degree attachments were found to be significantly higher in the titanium carbon nitride coated locator.