Modern olimpiyat oyunlarının gelişim sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the development process of modern olympic games
- Tez No: 638525
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sporun insan hayatı içinde sıradan bir aktivite olmaktan öte pek çok farklı işlevi bulunmaktadır. Ekonomik, kültürel ve toplumsal olarak özetleyeceğimiz bu işlevleri en belirgin şekilde büyük spor organizasyonlarında görmek mümkündür. Bu büyük organizasyonların en önde gelenlerinden biri de hiç kuşku yok ki Olimpiyat Oyunları'dır. Ülkelerin bu organizasyonu gerçekleştirebilmek için kıyasıya bir yarışın içine girmesi, Olimpiyat Oyunları'nın etki gücünü özetlemektedir. Olimpiyat Oyunları, turizm getirisini yükseltmek ve reklam imkânı yaratmak açısından oldukça ilgi çeken bir organizasyon olsa da, düzenlenmesi son derece maliyetli olmaktadır. Bu sebepten, bu organizasyon daha çok gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilmektedir. Sporcular için sadece katılımın dahi çok büyük bir önem arz ettiği bu büyük organizasyonda tarih boyunca pek çok skandal da yaşanmıştır. Başta doping olmak üzere sporcuların madalyaya ulaşmak için gösterdikleri yanlış tutumlar çoğu kez organizasyona damga vurmuştur. Bu çalışma, Modern Olimpiyat Oyunları'nı başlangıcından itibaren ele alarak, onu ekonomik, toplumsal ve kültürel bağlamları içinde tartışmaktadır. Çalışma aynı zamanda ülkeler bazında sporcu katılımını ve bu sporcuların kazandıkları madalyaları da detaylı olarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Sport has many different functions than being an ordinary activity in human life. It is possible to see these functions, which we will summarize economically, culturally and socially, in large sports organizations. One of the leading organizations of these big organizations is undoubtedly the Olympic Games. The fact that countries enter into a fierce race to realize this organization summarizes the impact of the Olympic Games. Although the Olympic Games are a very interesting organization in terms of increasing the return on tourism and creating advertisement opportunities, it is extremely costly to organize. For this reason, this organization is mostly held in developed countries. There have been many scandals throughout the history in this great organization, where even participation is very important for athletes. The wrong attitudes of athletes, especially doping, to reach the medal often marked the organization. This research is about of the Modern Olympic Games from the very beginning and discusses it in its economic, social and cultural contexts. The study also analyzes in detail the participation of athletes on the basis of countries and the medals won by these athletes.