Кыргыз күрөшүнүн түрлөрү жана өнүгүү этаптары
Kırgız güreşinin türleri ve gelişim aşamaları
- Tez No: 891789
- Danışmanlar: PROF. DR. KANAT CANUZAKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antik çağlardan beri her millet, cesur kahramanların eğitimine özel önem vermiştir. Bu kahramanlar, askeri kampanyalar sırasında ve ulusal mücadelelerde halklarını temsil etmiş ve onurlarını savunmuşlardır. Güreş, antik çağlardan beri bilinen bir spor olup, Antik Yunanistan'da Olimpiyat Oyunlarının son kısmıydı. Güreş, iki güreşçinin belirli kurallara göre bire bir dövüşmesidir (Arstanbekov, 2021, s. 6-7). Günümüzde Kırgızistan'da gençlerin çoğu bu tür güreşlerle ilgilenmektedir. Ülke, Kırgız güreşçilerin başarı kazandığı birçok uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapmaktadır. Kırgız güreşçiler, fiziksel ve teknik güçlerini sergilemektedir. İnsanlık tarihi boyunca var olan mücadele, günümüze kadar sayısız biçimde ve tüm kültürlerde devam etmiştir (Anarkulov, H. F. 2022, s. 268-273). Türk halklarının yanı sıra Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Tacikler gibi milletler, ulusal bayramlarının bir parçası olarak güreşi manevi bir şölen olarak kabul etmişlerdir. Kırgız halkının önemli organizasyonları, güreş müsabakaları olmadan tamamlanmış sayılmaz (Anarkulov, R. P. 2020, s. 16-18). Kırgız güreşi, cumhuriyetteki diğer sporlar ve ulusal sporlar arasında haklı bir tanınırlık kazanmıştır. Kırgızistan'da güreşçiler, kemer güreşinde yarışırlar. Dövüş sırasında parmak, bacak, vuruş gibi teknikler kullanılabilir, ancak yasaklanmış yöntemler kullanılamaz. Rakibin bacağını tekmelemek, asmak, meydan okumak, bileğini tutmak, kalçasına koymak, omzunun üzerinden atmak gibi teknikler kullanılarak rakibin omzundan atmaya çalışılır (Arstanbekov, S. A., 2017, 1. baskı, s. 105-110). Kırgız halkı, ülke sınırlarının çok ötesinde şöhret kazanmış güreşçiler yetiştirmiştir. Tailak Baatyr, Kozhomkul, Aksakal, Karagöz Batyr gibi isimler bunlara örnektir. Güreş, sadece bedeni ve sağlığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dayanıklılık, çeviklik ve askeri eğitimde de büyük önem taşır. Güreşçi Kozhomkul'un şöhreti, sadece Kırgız halkı tarafından değil, komşu ülkeler tarafından da bilinmektedir. Spor Komitesi, 1961'den beri uluslararası güreş yarışmaları düzenlemektedir
Özet (Çeviri)
Since ancient times, every nation has attached special importance to the training of brave heroes. Because these heroes during military campaigns, as well as National types of struggle, were in the center of attention representing their people at large celebrations and were considered as defenders of the honor of their people. Wrestling has been known since ancient times, in Ancient Greece, wrestling was the final part of the Olympic Games. Wrestling is a sport; two wrestlers fight one-on-one according to a certain rule. (Arstanbekov 2021, pp. 6-7). ln Kyrgyzstan, most of the youth are currently engaged in this type of wrestling. CuıTently, the country hosts many intemational competitions in which Kyrgyz wrestlers achieve success. Kyrgyz wrestlers demonstrate physical and technical strength. The struggle that originated throughout the history of mankind has existed in countless forms and in all cultures to the present day. (Anarkulov, H. F. 2022. pp. 268-273. The national struggle of the Turkic peoples, as well as the Kyrgyz, Kazakhs, Uzbeks, Tajiks, ete., having become part of the national holiday, the theater was instead a spiritual food. Holidays in the kitchens of the Kyrgyz people are not complete without a wrestlıng. (Anarkulov R. P. 2020. pp. 16-18). Kyrgyz wrestling has received well-deserved recognition among other sports and national sports in the republic. ln Kyrgyzstan, wrestlers compete in belt wrestling. During the fight, you can grab a finger, a leg, hit, ete. Prohibited methods cannot be used. Kick the opponent's leg, hang, challenge, grab his wrist, dodge, put him on his hip, throw over his shoulder, ete. He must try to touch the floor with his shoulder using teclmiques. (Arstanbekov, S. A., 2017. 1st ed. 105-110). The Kyrgyz people have long been rich in wrestlers such as Tailak Baatyr, Kozhomkul, Boltorok, Aksakal,Teke, Carragher Batyr, ete., whose fame has spread far beyond the borders of the country. The wrestling not only contributed to the perfect body and health, but it also had great practical importance such as endurance, agility, tenacity, ete. which are particularly great in military traininrr. Speaking of wrestling, we should not forget the wrestler Kozhomkul, the son of Kaba. He was widely known not only among Kyrgyz people, but also among neighboring nations. The Committee on Physical Culture and Sports has been holding intemational wrestling competitions dedicated to his memory since 1961. The purpose of the study is to research the differences, characteristics and stages of development of Kyrgyz types of wrestling. This study allows us to identify the stages and methods of development of Kyrgyz wrestling by interviewing people depending on age, level of education of specialists, wrestlers involved. Research objectives: 1. Definition of the theoretical, methodological and practical foundations of the historical development of the types of Kyrgyz wrestling; 2. Stage defınition of the historical development of the Kyrgyz wrestling types; 3. Definition of rules, technical nd tactical differences and features of Kyrgyz types of wrestling. Organization and methods of research: 1. Analysis of documentary materials, scientific and methodological literature; 2. The method of conducting the survey; 3 Interview Method; 4 The method of obtaining the questionnaire; . The method of statistical analysis. Practical significance of the research: knowledge of the training process of modern athletes, the stages of their development, knowledge of the extent to which Kyrgyz wrestling is a cultural heritage of the Kyrgyz people. Plan to prepare them for various competitions. Analysis of the methods used by wrestlers participating in international and national competitions. The practical significance of the work lies in determining the specifics of the technical training and performance of wrestlers, mainly engaged in various types of wrestling in our country and Kyrgyzstan, in creating conditions for wrestlers to achieve sporting achievements not only in one type of wrestling, but also in other types of wrestling. Due to the fact that there are currently not enough competitions in the country, experience in participating in other wrestling competitions has begun to gain in order to improve technical training. The massive spread of the Kyrgyz struggle. Research hypothesis: The study of the types and stages of development of Kyrgyz wrestling, as well as the identification of differences in the features and rules of its types deepen the theoretical, methodological and practical values of Kyrgyz wrestling and contribute to its scientific and methodological justification. We also believe that the Kyrgyz wrestling will create conditions for promotion to the international level, dating. The object of research: - the process of historical development and formation of the Kyrgyz struggle and its types. The subject of the study is the peculiarities of formation, differences in the stages of development of the Kyrgyz wrestling and their rules. Relevance of the research. The development of Kyrgyz wrestling sometimes went through a slow, sometimes fast stage of development. In accordance with the social development of sports, including Kyrgyz wrestling, in some cases systematically developed and developed haphazardly. It can be said that Kyrgyz wrestling, which traditionally developed as a sport, began to develop systematically after the collapse of the Kyrgyz state. Currently, regular competitions are held according to the same rules, a calendar program has been introduced and international competitions are held. Efforts to popularize Kyrgyz wrestling, the creation of scientific works, the development of educational and methodological manuals, the creation of a material and technical base, the beginning of the work of representative offices of international national and regional federations have created conditions for the development of Kyrgyz types of wrestling. However, so far the stages of development of the Kyrgyz national truggle and their features have not been fully scientifically studied, which causes various interpretations and assumptions. The practical significance and novelty of the research. The study of the stages of development of Kyrgyz types of wrestling from antiquity to the present. Periodic distribution, analysis and clarification of development paths. Kyrgyz types of wrestling are distinguished. How does the development and growth of athletes' techniques occur when planning, organizing and conducting the training process of modern coaches, preparing them for various competitions? We are aimed at further development of national types of wrestling based on various sources for future generations introducing innovations into the world of international wrestling also into our national wrestling. Organization of research. The study was conducted on the basis ofa questionnaire method. The questionnaire enabled us to find out opinions of the people involved in wrestling in accordance with the types and stages of development of Kyrgyz wrestling. As a part of the dissertation, a survey was conducted among specialists in the field of physical culture and sports, teachers in the field of general education. The survey involved 309 respondents selected using the light sampling method. The survey form, along with questions related to the demographic characteristics ofthe respondents, consists of 20 multivariate questions related to the historical stages of the development of Kyrgyz wrestling types. The survey was conducted and data was obtained online between March and April 2024. Results and discussion of Scientific activities. First, we conducted scientific work, dividing the types and stages of development of Kyrgyz wrestling into four stages. They conducted our scientific work through 1 - the initial fundamental and experimental stage, 2-the stage of methodological development, 3 - the stage of extinction, 4- the stage of revival. Tbanks to the survey and interview methods, we were able to get information having asked 6 masters of Kyrgyz wrestling, 2 masters of sports of international class. The questions asked consisted of questions about the origin of the first Kyrgyz wrestling, the initial stage of its formation as a type of sport, about outstanding wrestlers passed from mouth to mouth from generation to generation.