Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de spor, sporda teşkilatlanma ve Alman etkisinde Türk Spor Kurumu Dergisi (1936-1938)
Sports in Turkey during the first years of the republic: Organization in sports and the Journal of the Turkish Sports institution under German influence (1936-1938)
- Tez No: 862995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ŞENTÜRK YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünyada spor anlayışı Sanayi Devrimi'nden sonra değişmiş ve yaygınlaşmış, Osmanlı Devleti içinde bulunduğu iktisadi, askeri ve sosyal sorunlar sebebiyle sporun bu hızlı ivmelenmesini yakalayamasa da Batılılaşma hareketleri ile sporda değişim süreci başlamıştır. 1900'lü yıllarda sporun gelişimi hızlanmış, Türk sporunda önemli aktörlerden; Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe gibi birçok spor kulübü kurulması, ligler organize edilmesi, Olimpiyat Oyunları'na ilk kez sporcu gönderilmesi gibi önemli hadiseler yaşanmıştır. 1920'li yıllarda sporda merkezi örgütlenme önemsenmiş ve spor kulübü yöneticileri bir araya gelerek ilk merkezi spor örgütlenmesi olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nı kurmuştur. Bu süreçte yurt dışındaki spor örgütlenmeleri de incelenmiş, spor uzmanları Türkiye'ye davet edilmiş, öğrenciler yurt dışına gönderilmiştir. Carl Diem iki ay boyunca Türkiye'nin çeşitli illerini gezerek çalışmalarını raporlamıştır. 1929 Ekonomik Buhranı, olimpiyat oyunlarında alınan başarısız sonuçlar, yönetimsel sıkıntılar ve devletleşme olgusunun güçlenmesi neticesinde 13 Şubat 1936'da Türk Spor Kurumu kurulmuştur. Yarı resmi kurgulanan TSK'nın 1936 Olimpiyatlar'ından sonra CHP'ye üye olması Türk sporunun devlet himayesine geçme sürecini hızlandırmıştır. Tek Parti Döneminde iki yıl faal olan TSK bazen eleştirilse de geleneksel ve modern spor faaliyetlerinin hızlandığı, kurumsallaşma çalışmalarının yapıldığı, yabancı uzmanlardan faydalanıldığı, halk arasında sporun daha da yaygınlaştığı bir geçiş dönemi olmuştur. Bu çalışmada Türk sporunun gelişiminde temeli oluşturan cumhuriyetin ilk yıllarındaki spor tarihsel veri kaynakları ile araştırılmış ve geçmiş çalışmalarda detaylı incelenmemiş olan Türk Spor Kurumu döneminin politikaları kurumun yayın organı olan Türk Spor Kurumu Dergisi de göz önünde bulundurularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world's understanding of sport changed after the Industrial Revolution, but this change began in the Ottoman Empire with the Westernization movements. In the 1900s, the development of sports accelerated; many sports clubs were established such as Beşiktaş, Galatasaray and Fenerbahçe, which are important actors of Turkish sports. Significant events such as the organization of leagues and the first participation of Turkish athletes in the Olympic Games occurred during this time. In the 1920s, sports club managers established TICI, the first central sports organization. They examined sports organizations abroad, invited sports experts to Turkey, and sent students abroad. Carl Diem visited various provinces for two months and reported. The Turkish Sports Institution was founded on February 13, 1936 as a result of the economic depression of 1929, the failure of the Olympic Games, the strengthening of statism. The membership of the TSK to the CHP solidified the state's patronage of Turkish sports. The Journal of the TSK was published in a manner that accurately reflected the policies of the organization during the TSK's two-year period of operation, as noted in Carl Diem's report. During the two-year period of the TSK, time of accelerated traditional and modern sports activities, institutionalization efforts, the use of foreign experts, and the widespread popularity of sports among the public. This study thoroughly explores the policies of the TSK period, shedding new light on the role of sports in the early years of the Turkish Republic and its impact on the development of Turkish sports.