Kendini kurgulama düzeyi ve iş arkadaşı tercihi
Level of self monitoring and the choice of a work-mate
- Tez No: 63853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bireylerin kendini kurgulama düzeylerine bağlı olarak iş arkadaşı tercihleri arasında bir fark olup olmadığını göstermek amaçlanmıştır. Bireylerin kendini kurgulama düzeylerinin yanısıra iş arkadaşı tercihlerini etkileyebileceği düşünülen cinsiyet, sorumluluk ve işin niteliği faktörleri de ele alınıp incelenmiştir. Bu amaçla araştırmada 320 (160 kız ve 160 erkek) üniversite öğrencisi deneğe kendini kurgulama ölçeği ile seçkisiz olarak işin niteliğinin ve sorumluluk koşullarının manipüle edildiği öyküler verilmiştir. Deneklerden iş arkadaşı olarak yakın arkadaş ve deneyimli kişiyi ne derece tercih edeceklerini 5 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. Kendini kurgulama düzeyi açısından ayrışan bireylerin karmaşık ve basit iş koşullarında ki davranışlarının farklılaşıp farklılaşmadıkları, eğer farklılışıyorsa işin bitirilmesi konusunda bireylere sorumluluk verildiğinde aynı stratejilerin iş arkadaşı tercihini etkileyip etkilemediğini belirlemek amacıyla, yukarıda ifade edilen yolla toplanan veriler; 2 (yüksek düzeyde kendini kurgulama-düşük düzeyde kendini kurgulama) x2 (sorumlu tutulma-sorumlu tutulmama) x2 (basit iş-karmaşık iş) x2 (kız- erkek) faktörlü deney desenine uygun varyans analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, deneklerin genel olarak birlikte çalışmak için yakın arkadaşı tercih etmelerinde, kendini kurgulama düzeyi, cinsiyet ve sorumluluk temel etkilerinin anlamlı olduğuna işaret etmektedir. Diğer bir deyişle, düşük düzeyde kendini kurgulayan denekler yüksek düzeyde kendini kurgulayan deneklere kıyasla, erkek denekler kız deneklere kıyasla, işin bitirilmesinden sorumlu tutulmayan denekler sorumlu tutulan deneklere kıyasla yakın arkadaşla beraber çalışmayı daha çok tercih etmişlerdir. Deneklerin genel olarak deneyimli kişi ile birlikte çalışmayı tercih etmelerinde, işin niteliği ve cinsiyet temel etkilerinin yanısıra kendini kur-III gulama düzeyi ile sorumluluk ortak etkisinin de anlamlı olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, karmaşık iş koşulundaki denekler basit iş koşulundaki deneklere kıyasla, kız denekler erkek deneklere kıyasla deneyimli kişiyle beraber çalışmayı daha çok.tercih etmişlerdir. Bununla birlikte, yüksek düzeyde kendini kurgulayan denekler, bir işin bitirilmesinden sorumlu tutuldukları koşullarda sorumlu tutulmadıkları koşullara kıyasla deneyimli kişi ile birlikte çalışmayı daha çok tercih edeceklerini ifade ederken, bir işin bitirilmesinden sorumlu tutulan düşük düzeyde kendini kurgulayan denekler, yüksek düzeyde kendini kurgulayan deneklere kıyasla deneyimli kişiyi daha az tercih edebileceklerini belirtmişlerdir. Kendini kurgulama düzeyleri ve iş arkadaşı tercihlerine ilişkin araştırmadan elde edilen bulgular ilgili yazılı kaynaklar ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study was the find out whether the choice of a work-mate had differed in relation to the level of self-monitoring. The effects of subject sex, status of responsibility and the nature of job were also explored. For this purpose, 360 (160 men and 160 women) un dergraduates were administered the Self-monitoring Scale and high, low self-monitoring subjects, according to the scale, were selected. The subjects were also asked to respond to one of four scenarios in which the sex and the status of responsibility of the target, and the nature of the job were manipulated. Data was collected for the purpose of determining whether the individuals with different self-monitoring levels were differentiating bet ween simple and comlex job conditions; and if so, whether their se lection of work-mate were changed if they were given responsibility for the job. The data was then analized by the ANOVA in coincidence with the 2 (high self-monitoring - low self-monitoring) x 2 (being res ponsible- not being responsible ) x 2 (simple job-complex job) x 2 (man-woman) factor experiment design. Results indicated that the subject's choce of close friend as work-mate was dependent on the level of self-monitoring, sex and res ponsibility. Low self-monitoring individuals, men and subjects who were not responsible for the comletion of the job choice were more likely to choose a close friend as a work-mate. It is also seen that the choice of expert as a workmate was re lated to the nature of job, the sex of the subject, the level of self- monitoring and the status of resposibility of the subject. In other words, subjects in complex job conditions and female subjects were more likely to choose an expert as a work-mate if they were responsible for the completion job. However,while high self-monitoring subjects, have exp-ressed that they choose expert as a workmate if they were responsible from the completion of job, on the other hand, low self-monitoring sub jects prefer experts lesser even if they were responsible from the comp letion of job. The findings related with the level of self monitoring and the choice of workmate are discussed in the light of literature.