Kıbrıs'ta Neolitik Dönemden Orta Tunç Dönemi sonuna kadar insan figürlü dini eserler
Religidus objects with human figures in Cyprus from the Neolithic age to the and of the Middle Cyproite period
- Tez No: 63854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME HÜRYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
i ÖZET Bu çalışmanın konusu yaklaşık olarak M.Ö. 7000/6000 - 1725/1650 yılları arasına tarihlenen Kıbrıs insan figürlü dini eserlerinin tanıtımı ve yorumlarının değerlendirilmesidir. İdol ve figürinlerin, ayakta ve oturur gösterimleri temel alınarak, her dönem kendi içinde göstermiş olduğu çeşitliklere göre; basit, haç biçimli, bileşik, kap figürini, antrop.omorfik, fırça biçimli,, tek, çift veya üç başlı, beşikli, çocuklu, sahne teşkil eden tasvirleriyle alt tiplere ayrılTiuştır..İdol ve.figürini er dışında yukarıdaki tiplemelere uygun heykelcik olarak tanımlanabilecek eserler de mevcuttur. Eserlerin yapımında Neolitik Dönemde andezit, Kalkolitik Dönemde steatit, Erken ve Orta Kıbrıs Dönemlerinde ise pişmiş toprak yaygın olarak kullanılmıştır. Bunlar dışında diabaz, kireçtaşı gibi taşların da kullanıldığı bilinmektedir. Kıbrıs'ta Neolitik Dönem ile Kalkolitik Dönem arasında doğrudan bir ilişkiyi veya devamlılığı gösterecek eserler hemen hemen yok gibidir. Bu durum Kalkolitik Dönemle Erken Kıbrıs Dönemi için de söz konusudur. Ancak, buna karşın Orta Kıbrıs Dönemi, Erken Kıbrıs Döneminin devamı ve Geç Kıbrıs Dönemine geçiş teşkil edecek eserlere sahiptir..
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The subj.ect of this study is the evaluation of the descriptions and comments of the religious objects with human figures in Cyprus dated betveen 7000/6000-1725/1650 B.C. Idols and figurines are classified according to the criteria based on two basic forms: Standing and Sitting. These groups are then chronologically subdivided into groups: Simple, Cruciform, Double body-one on top of the other,. Vessel figurines, Anthropomorphic, Comb figurines, Single, double ör triple headed, Cradle figurines, Parental figurines and Scenic compositions. Apart f rom idols and figurines, there are other representations which can be des.cr.ibed.. as. small.. statues. The material that was used in making these objects differ according to the period. The most common material was andezite in the Neolithic Age, steatite in the Chalcolithic and terracotta in the Early and Middle Cypriot Ages. Besides these materials other kinds of stone such as diabase and limestone were also used. in Cyprus,. no relation nor continuity can be easily traced between the objects of the Neolithic and Chalcolithic Ages. This determination is also valid when comparing the objects of the Chalcolithic and Early Cypriot Ages. On theiii other hand, some of the Middle Cypriot idol/figurines are a continuation of the Early Cypriot Period and transition to the Lat-e Cypriot Period.