Noun phrases in Turkish and Uzbek
Türkçe ve Özbekçe'de ad öbekleri
- Tez No: 63852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KÜLEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özet. Bu çalışmada Türkçe ve Özbekçe'deki ad öbekleri incelenmektedir, îkinci bölümde Yönetim Bağlama (YB) kuramının temel ilkeleri ve alt kuramları ve YB kuramındaki X-Bar kuramının esasları açıklanmaktadır. III bölümde ise, öbek tanımını açıkladık ve bu konudaki sorunları gidermeye çalıştık. Ayrıca, ad öbekleri ve diğer öbeklerin ortak özelliklerini belirttik. Öbekleri, bununla beraber, ad öbeklerini ikiye ayırmayı önerdik: tek kelimeli öbekler ve çok kelimeli öbekler. Sonra onların özellikleri ve aralarındaki farklılıkları belirttik. Dildeki bazı unsurların öbek unsurları veya öbek olamayacağını ortaya koyduk ve bu unsurları sınıflandırdık. Ayrıca bunların öbek incelemesi dışında ele alınması gerektiğim belirttik. Sonra öbekler üzerine kuralları açıkladık. Bu bölümdeki bilgiler ışığında, metinden ad öbekleri ayırtedilebilmekte ve onların diğer öbeklerle ve öbek olmayan unsurlarla ilişkileri sergilenmektedir. Bölüm sonunda öbek incelemesine bir örnek verilmiştir. IV bölümde Türkçe ve Özbekçedeki ad öbeklerinin iç yapısını ortaya koyduk ve inceledik. Buradaki iki önemli nokta sıfat+ad yapısı ve ad+ad yapısı arasındaki ayırım ve basit ad öbeği ve bileşik ad öbeği ayırımıdır. Ad öbeklerinin anlambilimsel özelliklerini açıkladıktan sonra, Türkçe ve Özbekçedeki ad durum ekleri ve diğer ad öbeği eklerinin biçimbilimsel özelliklerini karşılaştırdık. Kısacası, bu tezde Türkçe ve Özbekçedeki ad öbeklerinin dizim, anlam, ve biçim özelliklerim inceledik.
Özet (Çeviri)
İİİ Abstract. This study analyses the noun phrases in Turkish and Uzbek. In part II, the principles and the theories of Government-Binding (GB) theory and the essence of X-bar theory in GB theory are presented. In part III, we have tried to clarify the notion phrase and to solve the problems in this field. Moreover, we have defined the common points of noun phrases and other phrases. We have proposed to divide phrases, as well as noun phrases into two: one-word phrases and multi-word phrases. Then we have pointed out properties and the differences among them. We have put forward that some elements of the language cannot be a phrase element or a phrase and classified these elements. Moreover, we have implied that these elements should be analysed outside the phrase study. Then we have explained phrase structure rules. In the light of this information, we can separate the NPs from the text and observe their relations with other phrases and elements which cannot be a phrase. At the end of part III, an example on phrase analysis is presented. In part IV, we have put forward the internal structure of the noun phrases and analysed them. Here, the two important points are the difference between the adjective+noun construction and the noun+noun construction and the difference between the complex NP and the simple NP. After explaining semantic properties of NP, we have compared the morphological properties of the case suffixes and the other nominal suffixes in Turkish and Uzbek. In short, in this thesis we have analysed the syntactic, semantic, and mor-phological properties of NPs in Turkish and Uzbek.