Yetişkin ön kol kırıklarında intramedüler radius ulna çivileri ile cerrahı tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi- Retrospektif çalışma
Evaluation of our surgical treatment results with intramedullary radius ulna nails in adult forearm fractures – Retrospective study
  1. Tez No: 638534
  2. Yazar: SELİM TEKİNEMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ön kol kırıklarında uygun tedavi uygulanmadığında üst ekstremitede kalıcı fonksiyon kaybı olabilir. Ön kol kırıklarının tedavisinde esas amaç fonksiyonel kaybı önlemektir. Tedavide kapalı redüksiyon ve alçılama, eksternal fiksatörler, intramedüller çiviler ve açık redüsiyon ve internal tespit gibi pek çok yöntem kullanılmaktadır. Tedavi sonrası fiksasyonun ve anatomik redüksiyonun sağlanması tedavinin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Bu çalışmada, Ocak 2015 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine kapalı veya Tip 1 açık ön kol kırığı nedeniyle başvurarak cerrahi tedavi alan 50 hastanın intramedüller radius ulna çivileme sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastaların 36'sı erkek, 14'ü kadın ve yaş ortalaması 36,1±16,8 idi. Ortanca takip süresi 56 (48-120) hafta olan hastalar, postoperatif fonsiyonelliğin sağlanması ve kaynama durumu açısından izlendi. Hastaların DASH skoru ortancası 5,8 (3,3-38,8) olarak hesaplandı. Grace Eversman değerlendirme kriterlerine göre; 41 hastada (%82) mükemmel, 8 hastada (%16) iyi ve 1 hastada (%2) kabul edilebilir sonuç alındı. Anderson kriterlerine göre; 47 hastada (%94) mükemmel ve 3 (%6) hastada iyi sonuç alındı. Kaynama oranları %100 idi. Sonuç olarak; intrameduller çivi tespit yöntemininin avantajları arasında, küçük ekspojur gerektirmesi, operasyon süresinin kısa olması, enfeksiyon riskinin düşük olması, kapalı yapılabiliyor olması, kozmetik açıdan uygun olması, immobilizasyon süresinin kısa olması, periosteal sıyırmanın az yapılabilmesi, fiksasyonun sağlam ve stabilitenin yüksek olması, komplikasyonun az görülmesi, kaynama oranlarının yüksek olması, implantı çıkarma gerekliliği olmaması sayılabilir. Bu sebeple intrameduller çivi tespiti uygulamalarının yetişkin yaş grubunda güvenilir bir tedavi yöntemi olduğu ve diğer cerrahi tedavilere alternatif oluşturduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Our Surgical Treatment Results with Intramedullary Radius Ulna Nails in Adult Forearm Fractures – Retrospective Study Forearm fractures, if proper treatment is not applied, there may be permanent loss of function in the upper extremity. The main goal in the treatment of forearm fractures is to prevent functional loss. Many methods such as closed reduction and plastering, external fixators, intramedullary nails and open reduction and internal fixation are used in the treatment. Providing fixation and anatomical reduction after treatment is an important factor affecting the success of the treatment. In this study, intramedullary radius ulna nailing results of 50 patients who applied to Fırat University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology clinic between January 2015 and December 2019 due to an open forearm fracture were examined retrospectively. 36 of the patients were male, 14 were female and the mean age was 36.1 ± 16.8. Patients with a median follow-up time of 56 (48-120) weeks were followed up for postoperative functionality and union status. The median of DASH score of the patients was calculated as 5.8 (3.3-38.8). According to Grace Eversman evaluation criteria; the results were excellent in 41 patients (82%), good in 8 patients (16%) and acceptable in 1 patient (2%). According to Anderson criteria; excellent results were obtained in 47 patients (94%) and good results in 3 (6%) patients. Boiling rates were 100%. As a result; Among the advantages of the intramedullary nail fixing method, the need for exposure is small, the operation time is short, the risk of infection is low, it can be performed closed, being cosmetically suitable, having a short immobilization period, low periosteal stripping, having good fixation and high stability, low complication, high boiling rates, no need for implant removal. For this reason, it was concluded that intramedullary nail fixation applications are a reliable treatment method in the adult age group and constitute an alternative to other surgical treatments.