Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ve akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda iskemik modifiye albumin (İMA), yüksek sensitif troponin T ve diğer inflamatuar belirteçlerin erken tanıdaki rolü
The role of ischemic modified albumin (İMA), high sensitive troponin t and other inflammatory markers in early diagnosis in patients admitted to the emergency department with chest pain and diagnosed with acute coronary syndrome.
- Tez No: 638533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut koroner sendrom (AKS), koroner arter kan akımının azalması sonucu kalbin miyokard dokusunda iskeminin neden olduğu klinik tablodur. Acil serviste AKS erken tanısında kardiyak biyobelirteçlerden olan hs-Tn T altın standarttır. Kardiyak troponinler, miyokard dokusunda nekroz geliştiğinde yükselmeye başlamaktadır. Bu nedenle günümüzde akut koroner sendromun gelişiminin farklı evrelerin saptanması için farklı kardiyak belirteçler ileri sürülmektedir. İskemik modifiye albumin (İMA) bu belirteçlerden birisi olarak dikkat çekmektedir ve miyokardiyal iskeminin erken saptanması açısından yararlı bir biyobelirteç olarak önerilmektedir. AKS aynı zamanda inflamatuar bir süreç olup miyokard hasarının derecesine bağlıdır. Ortalama trombosit hacmi(MPV), nötrofil-lenfosit oranı(NLR) ve trombosit-lenfosit oranı(PLR) AKS'un inflamatuar ve iskemi derecesini gösterdiği ifade edilen biyobelirteçlerdir. Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ve akut koroner sendrom tanısı alan hastaların erken teşhis ve tedavisi, mortalite ve morbiditeyi azaltmaktadır. Çalışmamızda göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran ve AKS tanısı alan hastalarda hs-Tn T, İMA, NLR, PLR ve MPV'nin erken tanıdaki rolünü saptamayı amaçladık. Prospektif vaka kontrol çalışmamıza Kasım 2019 ve Şubat 2020 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil servisine göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran 91 hasta dahil edilmiştir. İMA, ELISA yöntemi ile, hs-Troponin testi fotometrik-kolorimetrik yöntemle ve MPV, NLR, PLR değerleri hemogram cihazında çalışılmıştır. Çalışmamızda AKS'un ilk 3 saatinde, İMA'nın hızlı bir artış gösterdiği ve konsantrasyonunun hs-Tn T'ye göre daha yüksek olduğunu tespit ettik. NLR ve PLR ise anlamlı olarak düşük iken MPV için bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak İMA, AKS erken tanısında yararlı bir kardiyak biyobelirteç olarak önerilebilir. Hs-Tn T ile beraber kullanımı erken tanıya fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome (ACS) is the clinical event caused by ischemia in the myocardial tissue of the heart as a result of decreased coronary artery blood flow. Hs-Tn T, which is one of the cardiac biomarkers in the early diagnosis of ACS in the emergency department, is the gold standard. Cardiac troponins begin to rise when necrosis develops in myocardial tissue. For this reason, different cardiac markers are proposed to detect different stages of the development of acute coronary syndrome. Ischemic modified albumin (IMA), stands out as one of these markers and is recommended as a useful biomarker for early detection of myocardial ischemia. ACS is also an inflammatory process and depends on the degree of myocardial damage. Average platelet volume (MPV), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-lymphocyte ratio (PLR) are biomarkers that are expressed to indicate the degree of inflammatory and ischemia of ACS. Early diagnosis and treatment of patients admitted to the emergency department with chest pain and diagnosed with acute coronary syndrome reduces mortality and morbidity. In our study, we aimed to determine the role of hs-Tn T, IMA, NLR, PLR and MPV in early diagnosis in patients admitted to the emergency department and diagnosed with ACS with chest pain. 91 patients who were admitted to Çanakkale Onsekiz Mart University Practice and Research Hospital emergency room between November 2019 and February 2020 with chest pain complaints were included in our prospective case control study. IMA, ELISA method, hs-Troponin test was studied by photometric-colorimetric method and MPV, NLR, PLR values were studied on the hemogram device. In our study, we found that in the first 3 hours of ACS, IMA increased rapidly and its concentration was higher than hs-Tn T. NLR and PLR were significantly low, but no difference for MPV. In conclusion, IMA can be suggested as a useful cardiac biomarker in the early diagnosis of ACS. Combination with Hs-Tn T may benefit early diagnosis.