Kas iskelet sistemi yaralanmalarının istatistiksel olarak incelenmesi
- Tez No: 71045
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalma 1983-1995 yıllan arasında müracaat eden 10148 adet kas iskelet sistemi travma vakası incelendi Hastalarda kadın erkek oram ve yetişkin çocuk oram 3/1 olarak belirlendi Travmalar neticesi 9557 tane kırık, 525 tane çıkık, 1 178 tane yumuşak doku yaralanması tesbit edildi. Travma sebepleri olarak ilk sırayı % 51,01 oranında düşmeler almıştır. Bunu trafik kazaları % 35,10 oranla takip etmiştir. Üçüncü sırayı % 6,35 oranla diğer travma sebepleri, dördüncü sırayı % 6,24 oranla iş kazaları ve en son % 1,30'luk oranla ateşli silah yaralanmaları almıştır. Hastalarımızın % 57,29'u yaralanmadan sonraki ilk altı saat içinde hastahaneye müracaat etmiştir. Üst ekstremite kırıklarına % 57,38, alt ekstremite kırıklarına % 44,80 oranında rastlanmış olup çocuklarda en çok görülen % 28,02'lik oranla ön kol bölgesi kırıkları yetişkinlerde % 13,67Tik oranla kalça bölgesi kırıklarıdır. Çıkıklar içinde yetişkinlerde en sık görülen % 42,29'luk oranla omuz çıkıkları çocuklarda % 42,25'lik oranla dirsek çıkıklarıdır. En iyi tedavi hastalık meydana gelmeden önce onu önlemektir. Kas isekelet sistemi yaralanmaların çoğu bilinçli ve sistemli tedbirlerle önlenebilir kazalar sonucunda oluşmaktadır. Toplumun tüm tabakalarında gerekli koruyucu tedbirler alınmalıdır. Her bir klinik modern bilgi işlem merkezini kurup kendi çalışmalarım ve hizmet verdiği toplumun ihtiyaçlarım inceleyip çalışma stratejilerini buna göre belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1983 and 1995, 10148 patients with suffiring from musculoskeletal system trauma, who were refered to the department of Orthopedics and Traumotology, in Selçuk University, Konya were analysed. The ratios of male to female and adult to child were found to be 3 to 1. As a result of trauma, 9557 having fracture, 525 having dislocation and 1 178 having soft-tissue injuries were determined. The rank cause of trauma among those was the Men (51,01 %) and followed by traffic accident (35,10 %), other trauma causes (6,35 %), work accident (6,24 %) and finally fire-gun (1,30 %). 57,29 % of all cases were taken to the hospital in six hours after accident occured. Upper and lower extremites fractures were observed in (57,38 %) and (44,80 %) of all cases. The most frequent fractures in the child and adult group were fore arm fractures (28,02 %) and hip region farctures (13,67 %), respectively. The most frequent disconnections among all type of connections were shoulder- disconnection (42,29 %) in the adult were group and elbow-disconnection (42,25 %) in the child group. The best treatment is to take prevention from appearing the disease. Muscle- Sckletal traumas may be prevent by keeping on precountion and sistematically. For all socienty, precaution should be care. Therefore, we have to make a plane for the national health servise to all society. 72